Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Takřka všeléčivé oleje: na zlomeniny, při nachlazení i podzimních depresích
Kožní problémy
Vzhledem ke své schopnosti regenerovat buňky dokáže jedlový olej vypínat ochablou pokožku a vyhlazovat vrásky. Pokud jím potřeme místa, na nichž se často potíme, funguje jako výborný přírodní deodorant. Velmi dobře zabírá i v případě, pokud trpíme na opary. Jeho dobré hojivé schopnosti oceníme i u řezných ran a škrábanců, ochraňuje totiž před hnisáním. Velká poranění bychom tímto olejem ale ošetřovat neměli. Velmi dobře se osvědčuje i v případě spálenin, kdy na poraněné místo stačí přiložit ubrousek namočený v oleji. Na popáleniny, opařeniny a omrzliny je vhodný také rakytníkový olej, který stejně jako jedlový olej pomáhá i při akné a oparech.
Účinky jedlového oleje jsou známy i při rozsáhlejších kožních chorobách, jakými je například lupenka nebo mokrý ekzém. V případě lupenky je doporučováno potírat se jedlovým olejem dvakrát až třikrát denně. Na mokrý ekzém aplikujeme směs z oleje a libovolného nesoleného tuku v poměru 1:2 a potíráme opět dvakrát až třikrát denně.
Kosti, zuby, klouby, svaly
Pokud se právě potýkáme se zlomeninou nebo pohmožděninou, jedlový olej nám může pomoci urychlit její hojení. Pomáhá také zrychlovat růst kostí. Stačí potírat postižené místo olejem dvakrát denně. Výborně funguje i na nejrůznější onemocnění dutiny ústní, ať už jde o nemocný zub, parodontózu nebo zanícenou dáseň. Olejem napuštěný vatový tampon přikládáme na postižené místo na dobu 10 minut. V případě bolavých zubů opakujeme po 1,5 až 2 hodinách. Pokud trpíme parodontózou, aplikujeme tento postup patnáctkrát až dvacetkrát, po půl roce můžeme případně celou proceduru opakovat.
Jedlový olej také velmi prospívá pohybovému aparátu. V případě, že nás trápí artritida z nachlazení, je dobré klouby potřít olejem a přiložit na ně Priessnitzovy obklady. Úleva by se měla dostavit do 3 dnů. Velmi nepříjemnou chvíli, ve které nás zasáhne ischias nebo jiné záněty svalů, můžeme zažehnat koupelí s 5 kapkami jedlového oleje. Ta se doporučuje i v případě bolesti nohou, chodidel a kolenních kloubů.
Detoxikace, nachlazení, deprese
Pokud chceme s přicházejícím podzimem detoxikovat svůj organismus, je dobré si obstarat rakytníkový olej, který se užívá vnitřně i zevně. Vedle dalších vitaminů obsahuje velké množství vitaminu E, který patří mezi významné antioxidanty. Navíc upravuje hladinu cholesterolu v krvi, a pomáhá tak snižovat riziko infarktu a mozkových příhod.
Rakytníkový olej se hodí i při nachlazení, které s podzimem přichází. Mezi jeho významné účinky totiž patří posilování obranyschopnosti organismu. V případě, že onemocníme zánětem průdušek, pomáhá rozpouštět hleny. Rakytníkový olej je navíc účinný také proti stresu a depresím, které bývají s podzimem spojovány.
Zkušenosti s jedlovým olejem – při nachlazení
Vhodná je inhalace jednak při prevenci nebo během infekčních onemocnění. Aplikuje se ve formě inhalace par z horké vody nebo se přidávádo koupele 3 – 6 kapek. Vhodné je také potírat či masírovat reflexní plošky na chodidlech.
Použití
Olej ze sibiřské jedle se dá použít během celého roku k prevenci virových onemocnění a ničení choroboplodných zárodků, ať už rozprášením do prostoru bytu nebo odpařováním.
Zkušenosti s rakytníkovým olejem
Z odezev uživatelů jsou uváděny tyto zkušenosti:
Díky zklidňujícím a protinádorovým účinkům je vhodný při problémech se sliznicí v dutině ústní, hltanu, jícnu, žaludku, ať jsou to refluxy jícnu, pálení žáhy, nebo podrážděná sliznice. Lidé s těmito problémy, kteří užívají léky, si mohou rakytníkovým olejem pomoci způsobem, že před užitím léků použijí lžičku oleje, který sliznici zklidní. Vynikající účinky jsou s rakytníkovým olejem v oblasti gynekologické, kdy jednak zklidňuje sliznici, působí proti původcům výtoků a dalších problémů a nejsou zanedbatelné i účinky protinádorové.