Rychlejšímu hojení prospěje důkladné čištění i bylinková kúra

Ať už jde o škrábanec, nebo větší jizvu po operaci, tělo potřebuje dostatek času na zotavenou. Někdy jsou to dny, jindy týdny či měsíce. Aby byla doba hojení co nejkratší a trvalé následky co nejmenší, je vhodné věnovat pozornost čištění, správnému převazování, vyvarovat se námahy a podpořit organismus správnou kombinací bylinek.

 

Na poranění pronikající kůží začíná tělo reagovat prakticky okamžitě. Snaží se zastavit krvácení a imunitní systém vysílá látky, které mají zabránit rozšíření infekce. Ze zaschlé krevní sraženiny se vytvoří strup, který ránu chrání během doby, než se tkáň obnoví.

Rychlost hojení se může velmi lišit v závislosti na věku, kondici, životosprávě nebo zdravotním stavu konkrétního člověka. Například u lidí s cukrovkou a dalšími chorobami zhoršujícími prokrvení tkání může regenerace trvat týdny, i kvůli častějším komplikacím.

Jak tedy hojení urychlit? Důležité je důkladné vyčištění rány a nastříkání dezinfekce i na její okolí. Rozvoj infekce je nejčastějším důvodem, proč se hojení protahuje. Imunitní systém musí vynaložit větší úsilí na boj s nežádoucími látkami a obnova tkání trvá déle. Navíc, čím delší hojení, tím větší a výraznější pak zůstane na kůži jizva.

Pomoci může také správné převazování. Pokud se jedná o ránu po operaci, v nemocnici zajistí profesionální péči a je dobré stejný standard udržovat i doma po propuštění. Dokud se kůže nezacelí, neměla by se rána namáčet ani mazat žádnými mastmi. Pro podporu hojení můžete využít některý z léčivých gelů z lékárny, které navíc pomáhají tomu, aby se obvaz na ránu nepřilepil.

Regeneraci těla je možné pomoci rovněž zevnitř, správnou životosprávou. Pro úspěšnou obnovu tkání je vhodné pít dostatek tekutin a zařadit do stravy potraviny s obsahem kolagenu, jako například maso, ryby, vejce nebo ořechy. Protizánětlivě a na podporu hojení působí i některé byliny. „Pro zlepšení hojení se musíme zaměřit na likvidaci bakteriálních a virových zátěží, a to bylinkami, jako je lichořeřišnice, anebo směsí česneků na potlačení zlatého stafylokoka,“ doporučuje nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná. Na obranu před viry je možné sáhnout po tinktuře ze semen grepu a gemmoterapeutiku z vrby. Pokud se objeví zánět, imunitní systém podpoří třezalka a gemmoterapeutikum z olše a vinné révy. „Důležitá je také celková regenerace tkáně v organismu a tam nám může pomoci rakytník, eleuterokok nebo gemmoterapeutikum z černého rybízu či ořešáku královského,“ dodává bylinkářka.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen