V boji s oparem pomůže vitamín B12 a bylinky na podporu imunity

Virus způsobující opary má podle lékařských statistik v těle až 98 % populace. Většinu času o jeho přítomnosti ani nevíme, protože se nemusí projevit celé roky. Opary se objevují v okamžicích, kdy máme oslabenou imunitu nebo zažíváme stres. Není proto žádná náhoda, že nám nevzhledný pupínek vykvete na rtu těsně před důležitou schůzkou nebo během chřipky.
Rubrika: 

Počínající opar poznáme podle pocitu napjaté kůže a svědění. Během dvou až tří dnů se objeví puchýřky, které se naplní hnisem. Ty popraskají a během několika dalších dnů se v místě drží nevzhledný strup, který je bolestivý a při mluvení či jídle může praskat. Celý průběh od prvních náznaků do vyléčení obvykle trvá kolem deseti dnů.

S léčbou oparu můžeme začít už ve chvíli, kdy o sobě dává vědět jen lehkým brněním a na kůži zatím není nic vidět. Doporučuje se zvýšit příjem vitamínu B12, který se nachází zejména v živočišných produktech a dá se koupit i v tabletách. Pro posílení imunity je také dobré přijmout více vitamínu C, jenž posiluje funkci imunity a může tak zrychlit dobu léčby. Lékař může předepsat antivirotika, která mohou také zajistit rychlejší průběh.

Z přírodní lékárny se na opar doporučují protivirové bylinné prostředky. „Dobré zkušenosti máme s eleuterokokem, tinkturou ze semen grepu a gemmoterapeutikem z vrby či zlatice. Když krev pročistíme od virů, můžeme organismu pomoci vnějším potíráním aftů či oparů grepovým olejem,“ radí bylinkářka Jarmila Podhorná.

Opary jsou silně nakažlivé, proto bychom si měli dávat pozor, abychom se postiženého místa nedotýkali. Virus se šíří slinami při líbání a může se přenést i na genitálie. Puchýřky se nesmějí propichovat, protože by se do rány mohla navíc dostat i bakteriální infekce. Když jsou puchýřky nalité, je dobré je vysušovat. Naopak uzavřený strup je vhodné promazávat, aby se rychleji zhojil.

Právě kvůli vysoké nakažlivosti je lepší používat v době nemoci vlastní ručníky, příbory nebo sklenice, aby neonemocněli i další lidé v domácnosti. Důležité je dávat pozor na zanesení slin do očí, kde by mohl virus způsobit vážnější komplikace. Měli bychom omezit konzumaci cukru, alkoholu nebo potravin s obsahem argininu, což jsou například ořechy, čokoláda nebo obilniny.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen