Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Jak zklidnit podrážděný žlučník? Omezte stres i dráždivé potraviny
Žlučník je malý orgán přichycený na spodní straně jater, který hraje zásadní roli ve správném trávení. Denně vytvoří asi půl litru žluči, což je látka zodpovědná za štěpení tuků v tenkém střevě. Pokud žlučník nefunguje správně, může se u pacientů kromě bolesti projevit nechutenství, nafouklé břicho, bledost nebo zažloutnutí očí.
Problémy se žlučníkem jsou poměrně časté, nejvíce u žen nad čtyřicet let. Přispívá k nim přejídání se nebo naopak hladovění, konzumace hodně kořeněného a smaženého jídla a také stres. Někteří lidé mají pro onemocnění žlučníku genetické dispozice.
Uvnitř orgánu se vytváří zprvu drobné krystalky z cholesterolu a dalších látek, které dráždí okolní sliznici a ucpávají žlučovod. Po čase mohou vyvolat až takzvaný žlučníkový záchvat, při kterém se žlučník snaží vypudit ucpávku ven a bolestivě se smršťuje. Jako první pomoc může zafungovat studený obklad a léky na bolest, brzy by však měla následovat návštěva lékaře, který prozkoumá, jaká další rizika mohou pacientovi hrozit.
Pro předcházení dalším záchvatům je potřeba dodržovat dietu bez smažených a tučných potravin. Za dráždivé potraviny se dají považovat také cibule, česnek, kakao nebo ovoce a zelenina s drobnými jadérky.
Při problémech s podrážděným žlučníkem se můžeme spolehnout také na pomoc bylin, které využijeme v různých fázích léčby. Nejprve potřebujeme zlepšit probíhající zánětlivý stav, dále se snažit o pročištění žlučníku a žlučových cest, rozpuštění usazenin a nakonec podpořit regeneraci žlučníku, jater a celého ústrojí.
„Při zánětlivých stavech na těchto orgánech je vhodnou bylinkou třezalka, ale účinná jsou i gemmoterapeutika z olše a vinné révy. K rozpouštění usazenin máme několik bylinných i gemmoterapeutických prostředků, například židovskou mochyni, pýr, břízu, jasan či buk,“ radí bylinkářka Jarmila Podhorná. Pro zlepšení celkového stavu jater a žlučníku pak poslouží bylinky ostropestřec či měsíček nebo gemmoterapeutikum z pupenů jalovce, ostropestřce, rozmarýnu či žita.