Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Přírodní hnojiva: už jste zkusili zelené hnojení?
Hnůj
Přírodními hnojivy rozumíme například hnůj, zelené hnojení, kompost nebo mulč. Pytle hnoje je v dnešní době možné si zakoupit v zahradních centrech. V případě, že chováte drůbež, králíky nebo kozy, můžete k hnojení využít jejich trus, který je však vhodné před využitím kompostovat. Za velmi dobré hnojivo bývá označován králičí trus díky svému vysokému obsahu dusíku.
Zelené hnojení
Pokud máte na zahradě volný kus půdy, můžete využít také takzvané zelené hnojení. Obzvlášť nyní, ke konci září, je vhodné k němu přistoupit. V rámci tohoto způsobu hnojení zasadíte do půdy určité druhy rostlin, které ji obohatí o nejrůznější živiny. Navíc potlačují růst plevelů a jinak odkrytou zem chrání před vysoušením. Pro zelené hnojení můžete využít například měsíček lékařský, který půdu zbaví háďátek. Dusík zemině přidá bob polní, jetel, vikev nebo hrachor. Vhodná může být i slunečnice, hořčice a řepka, ale také salát, fazole nebo špenát. Pro dostatek dusíku se doporučuje i lichořeřišnice. Jakmile tyto rostliny dojdou do květu, je nutné je posekat a ihned zapravit do půdy.
Kompost
Výroba vlastního kvalitního kompostu zabere asi půl roku. Kompostovat můžete posekanou trávu, plevel, zbytky ovoce i zeleniny, piliny a kůru, popel ze dřeva, ale také trus domácích i hospodářských zvířat. Je možné také přidat zbytky pečiva a skořápky vajíček nebo ořechů. Čím je kompost různorodější, tím lépe. Pokud chcete proces tlení urychlit, lze přimíchat již zralý kompost. Vysokou kvalitu můžete zajistit přidáním zeminy. Během procesu je nutné pravidelně sledovat správnou vlhkost materiálu. Při zmáčknutí kompostu v ruce nesmí vytékat voda, ale zároveň musí poté držet pohromadě. Do dvou dnů od založení kompostu se přesvědčte, zda dochází k samovolnému zvyšování teploty. To je nutné pro zničení choroboplodných zárodků. Každý měsíc až dva kompost promíchejte a provzdušněte, neboť přísun vzduchu se vlivem tlení postupně snižuje.
Mulč
Při použití mulče dochází k lepšímu růstu rostlin a zkvalitnění zeminy. Zároveň zabraňuje růstu plevele a udržuje vláhu. Mulčovat můžeme anorganickými i organickými materiály. Anorganické materiály, jako je například štěrk, však nevyživují rostliny. Z organických materiálů vybírejte velice pečlivě. Často populární kůra a štěpky nemusí být vždy vhodné. Přispívají totiž k okyselení půdy a zvyšují v ní poměr uhlíku. Naproti tomu nejlépe se k mulčování osvědčuje sláma, která je doporučována při pěstování jahod nebo jako zimní pokrývka záhonů. Před mučlováním ji nechte na hromadě se zeminou, nasákne tak vlhkostí a vítr ji nerozfouká. Záhony je možné mulčovat také čerstvou, mírně povadlou a nadrobno nasekanou trávou z nekvetoucího trávníku. Na záhony ji pokládejte v maximální výšce 5 cm, jinak vašim rostlinám může hrozit zplstnatění nebo zahnívání.