Problematická pleť: Na podzim vsaďte na bylinky

http://www.sxc.hu/photo/1039791
Nadcházející podzim přináší vedle zkracujících se dnů a chmurných nálad také zhoršení pleti. Změnami počasí nejvíce trpí pleť problematická, která je postižena například akné, lupenkou nebo atopickým ekzémem. V tomto článku vám přinášíme několik tipů, jak pomoci své pokožce vyrovnat se přírodní cestou s příchodem podzimu.

Nevěřte na zázraky na počkání

Pro normální, smíšenou i mastnou pleť je klíčová hydratace. Sychravá rána mívají za následek vysušování pokožky, které je proto nutné navrátit původní obsah vody. Pokud se však teploty pohybují kolem 0 °C a níže, hydratujte jen opatrně, abyste pokožku spíše nepoškodili. Tehdy je spíše nutné dodat pleti potřebné živiny. V takovém případě sáhněte po přípravcích s obsahem vitaminů a minerálů. Pokud vaši pokožku trápí nějaký zdravotní problém, můžete vyzkoušet pomoc z přírody. „Léčení kožních problémů je dlouhodobá záležitost. Nečekejte výsledky do druhého dne, buďte trpěliví. Základem je očista celého organismu, protože problémy s pletí pramení z nerovnováhy vzniklé uvnitř těla. Pro detoxikaci doporučuji především pýr, břízu a jasan, vhodná je také lichořeřišnice, medvědí česnek a grapefruitové semínko,“ vysvětluje Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která nabízí bylinné přípravky pro zmírnění problémů s pokožkou. Dále je důležité podpořit činnost slinivky, která řídí činnost sliznic a odplísňuje organismus, a to penízovkou a ořešákem.

Lupenka začíná v játrech

Jedním z nejčastějších onemocnění kůže je lupenka. Příčina této autoimunitní nemoci dodnes nebyla úspěšně odhalena. Chronickou lupenku bohužel doposud nelze plně vyléčit, je pouze možné zmírňovat její projevy. Ty se navíc s příchodem podzimu často velmi razantně zhoršují, protože nemocným chybí sluneční záření. Z přírodních prostředků můžete v případě lupenky sáhnout po jalovci nebo jasanu. Dále je vhodné použít na regeneraci pokožky lopuch a směs lopuchu, smilaxu, jetele a šišáku s názvem Psorisan. Na podzim je vhodná také lípa, která navíc příznivě ovlivňuje pocity strachu a úzkosti. Celkově byste se měli soustředit na posilování správné činnosti jater a žlučníku, k čemuž pomáhá ostropestřec, pýr a bříza. Jejich schopnost vyčistit tělo od odpadních látek se odrazí na kvalitě pleti. Vnitřní používání bylin ke zlepšení lupénky je vhodné doplnit potíráním mastí z několika bylin, kde je hlavní složkou kalisie, nebo použitím koupelí k regeneraci kůže.

Grapefruit na pupínky

Ačkoli se o akné hovoří především v souvislosti s dospívajícími, často trápí i nejednoho dospělého. Oproti létu, kdy se stav takto postižené pleti dočasně zlepšuje, přichází s podzimem akné zpět. Může za to jednak postupné ubývání slunečního záření a jednak také blednutí našeho opálení, které pupínky lépe maskuje. Pro boj s akné nám však příroda nabízí nejednu účinnou zbraň. I v tomto případě začíná celý proces uvnitř těla, a sice čištěním krve. K tomu je vhodná například penízovka, pampeliška, kopřiva a jetel. Bakterie, které se mohou podílet na vzniku akné, lze zmírňovat lichořeřišnicí, zánětlivé stavy olší. Pro vnější užití se doporučuje také čtyřkvětá mast s bezem, která navíc zaceluje nehojící se rány. Přidat můžeme i olej z grapefruitového semínka, kterým je dobré akné potírat. 

Voňavé koupele z pýru a lopuchu

Podzim zhoršuje také problémy s atopickým ekzémem, kterým trpí celá desetina populace České republiky. I proti němu se dá bojovat přírodní cestou. Pro zlepšení ekzematických problémů je nutné si vždy uvědomit podstatu. Další postup by se měl řídit těmito body:

  1. Vyčistit tělo od plísní a podpořit slinivku penízovkou.
  2. Podpořit činnost jater ostropestřecem, měsíčkem nebo jalovcem.
  3. Zvednout protialergickou složku v organismu gemmoterapeutikem z černého rybízu nebo lesního bezu hroznatého.
  4. Pročistit střevo – tam můžeme využít zelený jíl nebo Enterosgel.

 „Zlepšení ekzému často nastává po užívání černého rybízu, kaliny a rozmarýnu. Problém pomáhá tlumit také směs černého bezu, jitrocele, měsíčku a podbělu. Na vnější použití je vhodný lopuchový olej, Psorikalis a čtyřkvětová mast. U dětí je vhodné do koupele přidat výluhy z bylin, které obsahují sliznaté látky,“ radí Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která nabízí tinktury z bylin a pupenů, jejichž užívání je velice snadné. „Vhodným doplňkem jsou potom přírodní koupele ve složení pýr, lopuch, tea tree, eukalyptus a lichořeřišnice, které pročišťují pokožku,“ uzavírá Podhorná. 

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen