Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Na posílení imunity ještě není pozdě. Sáhněte po bylinách
Byliny se jmény jako z pohádky
Mezi známější byliny, které bývají v souvislosti s posilováním obranyschopnosti doporučovány, patří echinacea purpurea, tedy třapatka nachová. Účinky této rostliny jsou široké, mimo jiné však dovede ničit viry, bakterie i plísně. Podporuje totiž tvorbu bílých krvinek, které likvidují buňky zasažené virem. Je proto vhodné echinaceu používat nejen jako součást prevence před nachlazením, ale také již v jeho průběhu.
Bylinu s pohádkovým názvem čertův kořen, známou také jako eleuterokok, bychom jistě měli do prevence zařadit. Pomáhá totiž zvyšovat odolnost proti stresu, který se může za určitých okolností stát jedním ze spouštěčů virózy. V užívání eleuterokoku můžeme pokračovat i po prodělané chorobě, neboť usnadňuje proces rekonvalescence.
Dále nám může pomoci maralí kořen, tedy leuzea. Stejně jako eleuterokok pomáhá proti stresu, navíc ale působí antibioticky. Vedle posilování imunity má široké uplatnění. Na podzim oceníme schopnost této byliny bojovat proti únavě. Pomáhá také zlepšovat paměť a usnadňuje koncentraci.
Pro boj s choroboplodnými zárodky
Lichořeřišnice je rostlinou přímo určenou pro boj proti choroboplodným zárodkům. Během dvou měsíců zvládne zlikvidovat většinu těchto škodlivých látek v našem těle. Poradí si dokonce i se stafylokoky, streptokoky nebo bakteriemi E. coli. Vhodné je užívat ji preventivně, případně ji nasadit do boje hned při prvních příznacích infekce. K likvidaci zlatého stafylokoka je vhodná tinktura z česneků. Při možnosti posílení imunity je velice vhodná i tinktura ze semen grepu, která má působení protivirové, protiplísňové, protibakteriální a antiparazitní. Pro své široké působení bývá často součástí lékárničky moderního člověka.
Široký výčet bylin, které je možné použít k podpoření imunity nebo k útlumu propukající infekce, tímto zdaleka nekončí. Můžeme sáhnout po černém bezu a výborně se osvědčuje i kotvičník zemní. Známé jsou také příznivé účinky vinné révy, šípkové růže nebo vrby bílé. Především k posílení obranyschopnosti je pak určen i pantokrin, výtažek z mladého paroží altajských jelenů maralů, který navíc pomáhá bojovat proti depresím a zmírňuje stárnutí organismu.