Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Alzheimer, Parkinson, roztroušená skleróza. Byliny pomohou i s vážnými chorobami
Alzheimer není jen nemoc starých lidí
Alzheimerova choroba patří mezi deset nejčastějších smrtelných onemocnění. Nejedná se přitom o nemoc výhradně starších lidí, naopak nejméně desetinu nemocných tvoří čtyřicátníci a padesátníci. Chorobu, která se projevuje ztrátou paměti, potížemi s řečí i s orientací, bohužel nelze doposud plně vyléčit. Léky, jež jsou nemocným podávány, se orientují především na posílení mozkové činnosti. Využívají se však také medikamenty, jež mají za úkol zlepšit kvalitu spánku, odstranit agresivitu, zmírnit depresi a ztlumit úzkost.
Tyto vlastnosti můžeme najít také v některých bylinách. Pokud tedy sáhneme po těch správných, je možné léčbu Alzheimerovy choroby efektivně podpořit. Proti úzkostem a depresím lze nasadit například tinkturu z třezalky nebo výtažky z této byliny ve směsi s lípou a vrbkou úzkolistou, která navíc působí proti nespavosti. Pro zlepšení prokrvení mozku je možné sáhnout po eleuterokoku, velice příznivé účinky při Alzheimerově chorobě jsou zdokumentovány u jinanu dvoulaločného. Pomáhá totiž zmírnit pomatenost, zapomnětlivost i úzkostné stavy.
V prevenci tohoto onemocnění je nutné se zaměřit na očistu tkání, prokrvení mozku a na regeneraci organismu, nervové tkáně a nervového vlákna. K pročištění těla, které je zároveň krokem k určitému omlazení, jsou vyhledávaným čisticím prostředkem právě byliny, například pýr, židovská mochyně nebo směs kopřivy, jetele, řebříčku a pampelišky. K očistě cév pak pomáhá pelargonie, gotu kola a echinacea. K detoxikaci organismu od kyseliny močové pomohou tinktury z pupenů břízy, jasanu a buku.
Na Parkinsona zkuste výtažky z fíkovníku
Lidé nemocní Parkinsonovou chorobou obvykle nebývají schopni plně ovládat svoje svalstvo. Typickým projevem je třes, ale také nekoordinované pohyby, špatná artikulace nebo snížená schopnost mimiky. Ani tuto chorobu nelze v současné době plně vyléčit, přesto je možné zpomalit její průběh a zvýšit plnohodnotnost života nemocného. K tomu se využívá léků, jež posilují mozek i nervové dráhy a zvyšují jejich ochranu.
Z bylin mohu v případě Parkinsonovy choroby doporučit například bělotrn kulatohlavý, který pomáhá v případě poruch vedení vzruchu nervovými vlákny. Pozitivně na celou centrální nervovou soustavu působí také výtažky ze žen-šenu. Činnost mozku pak posiluje bacopa nebo fíkovník. I v případě této choroby je možné sáhnout po jinanu. Účinná při řešení tohoto problému je olše, která je protizánětlivým prostředkem.
Při řešení tohoto problému platí též očistit organismu od usazenin a nečistot jednak na všech orgánech, hlavně ale na cévním aparátu a nervové soustavě. Dále je důležitá detoxikace od různých virových, bakteriálních a parazitálních zátěží.
Deprese při roztroušené skleróze zažene třezalka
Ani v případě roztroušené sklerózy nejsou doposud známy přípravky, které by tuto nemoc plně vyléčily. Na rozdíl od Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby se rozvíjí především u mladších lidí. Její příznaky jsou různé, patří k nim mravenčící končetiny, problémy s viděním i s výslovností. Často se dostavuje únava a deprese. Od pacientů s tímto onemocněním se často dovídáme, že před vypuknutím roztroušené sklerózy trpěli boreliózou. Při léčbě se obvykle užívají léky, které podporují aktivitu nervového systému.
Také při roztroušené skleróze je možné obrátit se na pomoc bylin. Do první kúry v takovém případě zařazuji tinkturu z topolu a třezalku. Pro zlepšení zdravotního stavu pak mohou pomoci lípa a bakopa. Na zklidnění je vhodný javor babyka a pro zlepšení pohybových problémů a dokrvení koncových částí údů jinan. Užívání výtažků z bylin při této nemoci pomáhá zlepšovat spánek a trávení. Stejně tak může mít pozitivní vliv na urologické a gynekologické problémy spojené s roztroušenou sklerózou.
V případě všech těchto nemocí je však tím nejpodstatnějším prevence. Měli bychom se soustředit na regeneraci nervové soustavy a důkladnou očistu organismu i od parazitálních zátěží. Chybět by neměl dostatek pohybu a úprava životosprávy.