Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Hemoroidy má každý. Potíže s nimi však v pořádku nejsou
K problémům s hemoroidy často přispívá sedavé zaměstnání. Potíže však mohou mít také ti, kteří k nim mají dědičné dispozice. Stejně tak může svou roli sehrát nadváha nebo nevyvážená strava, která neobsahuje dostatek vlákniny. Ta spolu s nedostatečným příjmem tekutin může vést k horšímu vyprazdňování, které může mít za následek poškození sliznice konečníku. Ženy často postihnou problémy s hemoroidy během těhotenství, kdy dochází k většímu tlaku na cévy v této oblasti.
Z lékařského hlediska se hemoroidy dělí na vnější a vnitřní. Vnější hemoroidy, nacházející se na vnějším povrchu konečníku, bývají nebolestivé, na omak měkké a nekrvácejí. Pokud se jeden z uzlů zvětší a naplní krví, začne bolet. Krevní sraženina se často po několika dnech sama vstřebá a zanechá po sobě pouze kožní výchlipku, kterou lékaři doporučují odstranit, aby se předešlo hygienickým obtížím. Pokud uzel naopak praskne, je třeba velice pečlivě dbát o přísnou hygienu.
V případě potíží s vnitřními hemoroidy je typickým příznakem krvácení během vylučování a v pozdějším stadiu také jejich vyhřeznutí z konečníku. K tomu se může přidružit zánět pokožky v okolí řitního otvoru.
Pro prevenci potíží s hemoroidy se nejčastěji doporučuje dostatečný příjem vlákniny a tekutin, omezení kávy a alkoholu, upravení váhy. Podstatný je také pravidelný pohyb a pečlivá hygiena potenciálně postiženého místa.
V případě již rozvinutých problémů se nabízí několik ambulantních zákroků, mezi nimi například zničení uzlu mrazem či teplem nebo zaškrcení hemoroidu gumovým kroužkem. Možná je také operace.
Důležitá je prevence těchto záležitostí, při které nám mohou pomoci byliny, jednak v podobě tinktur na vnitřní užívání a potom i v podobě mastí a olejů na vnější použití. Při prevenci můžeme využít sestavy z bylin, které čistí cévy, zpevňují a regenerují.
Čistící složku, jakou je pelargonie, gotu kola a echinacea, je nejlépe spojit s výrazně drenážními bylinami, jako je gemmoterapeutikum z břízy, jasanu či buku. K regeneraci cévního systému jsou vhodné kaštan jírovec, kotvičník, jeřáb oskeruše, jinan, kukuřice. Důležité je zpevnění cévního systému a zde jsou vhodně gemmoterapeutika z lnice a bezu černého.