Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Pozor na únavu, značí i závažná onemocnění
Únava je běžným projevem našeho organismu. Pokud se však s únavou potýkáme déle než dva týdny nebo se k únavě přidá i horečka, nevolnosti, bolesti svalů nebo dokonce hubnutí, měl by člověk vyhledat lékaře. Dlouhodobá únava se projevuje také jako symptom některých onemocnění. Často se objevuje při chudokrevnosti, snížené funkci štítné žlázy a nadledvin nebo při zánětlivých a nádorových onemocnění. V každém případě je vždy nutné zjistit příčinu únavy a dle toho se následně řídit.
Únava však může znamenat pouhé přepracování při vysokém psychickém či fyzickém nasazení, stres a překračování hranic výkonnosti. K těmto příčinám se často přidává i nedostatek důležitých vitamínů a minerálů. Jedná se zejména o vitamíny C, A, E a skupiny B, dále vápník, hořčík, zinek a železo. Velmi důležitý je odpočinek a přestávky. Každý člověk by si měl v týdnu vyhradit volné dny, kdy se od práce zcela oprostí a vyčistí si takzvaně hlavu. Vhodným způsobem relaxace je také masáž.
Při únavě je důležitým pomocníkem rovněž kvalitní spánek. Dospělému člověku se doporučuje délka 7 – 9 hodin denně. V ložnici by mělo být minimum elektroniky a ostatních rušivých elementů. Neméně důležité je dostatečné zatemnění místnosti. S odpočinkem souvisí i relaxace ve formě uvolnění těla. V dnešní době není složité najít si a pustit relaxační hudbu, která navozuje příjemnou atmosféru již po několika minutách. Při poslechu zavřeme oči, lehneme si a zhluboka dýcháme. Jinou formou odpočinku jsou zvláštní formy cvičení jako je jóga, kalanetika nebo pilates. Tato cvičení zvyšují energii pomocí hlubokého dýchání a protahujících cviků.
Pro snížení únavy si lze pomoci i nastolením zdravějšího stravovacího režimu. Den by se měl zahájit vypitím vlažné sklenice vody, která nastartuje čistící funkce v organismu. Důležitá je i energeticky výživná snídaně. Příkladem může být ovesná kaše s oříšky, chia semínky a nakrájeným ovocem. Za celý den je důležité hlídat i dostatečný příjem tekutin, jehož minimum je 2, 5 litru denně. Náš organismus se v mnoha případech cítí unavený také tím, jakou stravu mu podáváme. Z toho důvodu se tělo zanáší a objevují se i plísně především ve střevech i v dalších orgánech. K očistě organismu nám kromě nastolení zdravějšího životního stylu pomáhají i různé bylinné kůry, které pomáhají z těla odplavovat nebezpečné látky.
Při potížích s únavou si lze pomoci bylinnou tinkturou Ofenz, která je směsí penízovky sametonohé a eleuterokoku. Tinktura posiluje imunitní systém i obranyschopnost, pomáhá při psychické i fyzické únavě a usnadňuje adaptaci organismu k nepříznivým okolním podmínkám. K očistě organismu a zejména střevního traktu přispívá tinktura Helmifit, která je složena ze směsi česneku, pelyňku, hořce, a pupenů ořešáku amerického. Pro překonání stresu je výborným pomocníkem také tinktura ze schizandry, která chrání játra a udržuje jejich čistící funkce. Únava se též projeví vždy při přítomnosti borelií v těle, kdy jsou napadena játra. V případě borelií, ale všeobecně při únavě, zařadíme topol, kdy se vyloučí přítomnost borelie nebo jiné živočišné zátěže. Posléze je důležitá regenerace jater, kterou zabezpečíme výluhy z ostropestřece, jalovce, rozmarýnu či jiného bylinného prostředku regenerujícího játra. Na podporu nervového systému využijeme i bylinný sprej na nervy a zklidnění. Přítomné aktivní látky zklidňují nervový systém, uvolňují psychické napětí a tlak v hlavě, pomáhají překonávat stresy. Podporují dobrou náladu, příznivě působí při stavech skleslosti. Relaxaci a uklidnění si dopřejeme pomocí koupele z třezalky, levandule, meduňky a dalších bylin, které navodí příjemnou atmosféru, uklidní a nabudí organismus.