Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Ateroskleróza: nenápadné ukládaní tuků
V normálním stavu jsou tepny zcela hladké. Při tomto onemocnění se však poškozují a jejich povrch je drsnější. Kvůli tomu se na nich snáze zachytávají aterogenní látky neboli tuky přinášené krví. Látky se začnou hromadit a zužovat tak průsvit tepny, někdy i její uzávěr. Postižená tepna tak nemůže dostatečně zásobovat další části těla. Vzhledem k tomu, že ateroskleróza se rozvíjí dlouhodobě, nemusí o ní člověk v počátcích vůbec vědět.
Projevy onemocnění jsou různorodé. Vždy závisí na tom, v jakém místě je tepna zúžena. Nejdůležitější je velikost úseku tepny, který je poškozen. Od toho se odvíjí i poškození zásobovací tkáně. V případě postižení mozkových tepen se můžeme setkat například s projevy psychických změn až demence. U srdečních tepen dochází k chorobám a selhávání srdce. S tím souvisí bolest na hrudi, zrychlené dýchání a puls, bledost, dušnost a další. Mezi další ohrožené úseky patří tepny ledvin, očí a dolních končetin.
Rizikem vzniku aterosklerózy je opět nezdravý životní styl. Konkrétně se jedná o nedostatek pohybu, velmi tučná jídla a také kouření. Velký vliv na vznik má také obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka, ale i nadměrný stres. Riziko se zvyšuje s tím, kolik těchto faktorů je přítomno naráz. Opatrní by měli být zejména lidé, kteří mají vysoký LDL cholesterol v krvi, který k ukládání tuků v tepnách napomáhá.
V případě zahájení léčby musí lékař provést krevní testy a zjistit hladinu cholesterolu. Důležitá jsou také ultrazvuková a angiografická vyšetření, která potvrdí či vyvrátí zúžení průsvitu tepny. Pokud se ateroskleróza prokáže, pacient začne dodržovat dietní režim. Za základní se považuje omezení živočišných tuků. Denně by jejich konzumace neměla přesáhnout 300 mg. Dalším krokem je snížení tělesné hmotnosti a pravidelný pohyb. Samozřejmostí je také omezení alkoholických nápojů a nadbytečného příjmu soli. Pokud stav přetrvává nebo se dokonce zhoršuje, doporučí lékař užívání takzvaných hypolipidemik.
Pomocnou ruku v léčbě aterosklerózy však nabízí také příroda a bylinky. Pro vznik aterosklerózy je důležitá dobrá činnost a celkový stav jater, které je nutné regenerovat, a to nejen z tohoto pohledu, ale i pro celkový zdravotní stav organismu. Pro regeneraci jater je celá řada bylinek, nejúčinnější je známý ostropestřec, ale také měsíček a gemmoterapeutikum z pupenů jalovce.
Také je nutno se zaměřit na očistu cév a zde jsou nejúčinnější tinktury z pelargonie, česneku, echinacey a aronie a na regeneraci cévního aparátu gemmoterapeutikum z jírovce, jinanu, jeřábu oskeruše či kotvičníku. Důležité je také upevnění cév a zde je účinná lnice a bez černý.