Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Od kašle ulevuje divizna i zvlhčování vzduchu
Kašlem se tělo brání proti nežádoucím částicím, hlenu či otoku, které dráždí nebo blokují horní cesty dýchací. Zbavit se jich snaží prudkým, hlasitým a kontinuálním vydechováním. Kašel má přitom několik podob a příčin, které ho vyvolávají. Může jej způsobit vdechnutý kouř nebo prach, případně chemické látky. Často bývá i příznakem respiračních chorob a chronických onemocnění, jako je bronchiální astma, jícnový reflux či infekce dutin a nosohltanu, může ovšem signalizovat i podstatně závažnější zdravotní potíže. Ve většině případů však bývá kašel spojený s nachlazením nebo bakteriální či virovou infekcí.
V současné době známe dva druhy kašle - suchý a vlhký. Suchý kašel je dráždivý, neproduktivní a bývá znamením akutního zánětu nosohltanu, průdušnice nebo vedlejších dutin. Nemocného také obvykle trápí opakované nutkání ke kašlání, ačkoliv žádný sekret uvnitř dutin nevzniká. Tento typ kašle netrvá déle než tři dny a velmi často přechází do kašle vlhkého. Ten je spojený s vykašláváním žlutě až zeleně zbarveného hlenu, a bývá doprovázen bolestí v hrudi a rýmou, občas se může objevit také teplota, bolest hlavy či celková slabost.
Pro léčbu suchého kašle se používají tišící léky, tzv. antitusika. Ty pomocí látky zvané kodein působí na centrum mozku, v němž snižují jeho citlivost na potřebu kašle. Antitusika jsou však zcela nevhodná pro léčbu kašle vlhkého. Při něm není potřeba tlumit, ale naopak podpořit vykašlávání. To se děje pomocí tzv. expektorancií, které pomáhají odstranit nahromaděný hlen z průdušek, nebo sekretomotorik, jež ovlivňují pohyb hlenů, čímž čistí dýchací cesty. Vlhký kašel bývá navíc spojen s projevy nachlazení či chřipky, proto je nezbytné léčit organismus komplexně.
Onemocnění kašlem trvá průměrně 18 dní a často neustoupí dříve než po dvou týdnech. Chronickým kašlem přitom v České republice trpí až 6 % obyvatel. Během léčby by měl pacient omezit fyzickou aktivitu, nastavit se do klidového režimu, odpočinout si v posteli, dodržovat pitný režim a zvlhčovat vzduch v místnosti, v níž se pohybuje.
Ulevit od kašle lze však nejen medikamentózní léčbou, ale také přírodní cestou za pomoci vhodných bylinek. Nejúčinněji se projevují tinktury získané z pupenů rostlin a stromů. Již od nepaměti se proti kašli proto používá divizna velkokvětá. Ta obsahuje třísloviny, flavonoidy a saponiny, které zklidňují podrážděné dýchací cesty, mají blahodárný vliv na sliznice dýchacího traktu, ředí hlen, čímž usnadňují vykašlávání, a mají zároveň ochranný efekt, který brání vysychání sliznice. Lze jí léčit suchý i vlhký kašel. Zvlhčování sliznic úst a krku zase obstarávají účinky tinktury dubu letního. Výborná je rovněž tinktura ze žampionu či sprej na podporu dýchání. Ten obsahuje kombinaci účinných bylin i pupenů a řeší tak problém komplexně.