Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Při střevní viróze je důležitý pitný režim, dieta i hygiena
Ačkoliv nesou společný název, s chřipkou má gastroenteritida jen pramálo společného. Nejsou způsobeny stejným typem virů a ani jejich příznaky si nejsou příliš podobné. Nejčastějším původcem střevní virózy dospělých je tzv. norovirus a bakterie druhu Campylobacter a Escherichia coli, u dětí pak rotavirus. Virózu si však může člověk přivodit také zkaženým či nesprávně připraveným jídlem, kontaminovanou vodou, nedostatečnými hygienickými návyky nebo blízkostí již nakažené osoby, kdy se viry a bakterie šíří vzduchem.
Střevní viróza pacienta potrápí zhruba v délce jednoho týdne, v případě bakteriální infekce však může trvat týdnů více. Gastroenteritida se obvykle projeví během 12 až 72 hodin po nakažení. Jako první ji signalizuje silný průjem kombinovaný se zvracením, což zpravidla přetrvává až do vyléčení. Později ještě nastupují křeče v břišní oblasti, může se přidat také únava, malátnost, horečka, bolest svalů a kloubů či krvavá stolice.
Právě průjem se zvracením komplikují zdraví člověka nejvíce. Jejich důsledkem totiž hrozí riziko dehydratace, jíž jsou na životě ohroženy zejména děti, starší lidé nebo chronicky nemocní. Odvodňováním se z těla vytrácejí cenné látky důležité pro zdraví, což je pro slabý organismus, kterým je tato skupina vybavena, značná rána. Proto je nezbytné přísně dodržovat především pitný režim, který tělo zásobí vším, co potřebuje, aby se s virózou vyrovnalo. Prvním krokem k uzdravení je tak pití čisté vody, případně bylinných čajů. Limonády, ovocné šťávy nebo džusy nejsou vhodné, protože obsahují mnoho cukrů a mohou naopak zvýšit intenzitu průjmu.
Virů a bakterií usazených ve střevech a žaludku se pacient účinně zbaví vyčištěním trávicího traktu. V tom pomůže dieta, která by se měla držet několik dnů. Z jídelníčku nechte zmizet mléčné produkty, tučná jídla a sladkosti. Ideální je suché pečivo nebo rýže v menších porcích. Myslete také na základní pravidla hygieny, jako je mytí rukou či důkladné omývání zeleniny a ovoce, aby viróza neměla šanci vrátit se. V případě nutnosti užití léků se předepisují přípravky proti průjmům a antiemetika, která dětem ulevují od zvracení. Antibiotika zde nejsou nutná.
Střevní obtíže lze ovšem vyléčit i pomocí bylinek. Zejména pupeny některých stromů obsahují látky a živiny, které příznivě působí na podrážděný žaludek a střeva. Blahodárný účinek na střevní trakt mají tinktury z pupenů brusinky či borůvky, sliznici střeva pomáhá stabilizovat gemmoterapeutikum z dubu či černého rybízu. Na veškeré problémy střev je vhodná řimbaba, plísně a parazity likviduje česnek a penízovka. Stimulovat růst prospěšné střevní mikroflóry, udržet její rovnováhu a podpořit funkci střev zase napomáhají fíkovník a kaštan pravý. Výborný je rovněž Amarit Forte, který komplexně pečuje o trávicí soustavu.