Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Tinkturu si můžete vyrobit i sami. Pozor však na jedovaté rostliny a dodržení receptury, varuje známá bylinkářka
Výhodou léčby pomocí bylinek je to, že ji lze aplikovat vesměs u každé nemoci a za každého stavu, a to i v případě, že nevíme, o jakou konkrétní nemoc se jedná, či v případě, kdy nelze použít silných léků. Byliny obsahují potřebné látky jako vitaminy, hormony či stopové prvky. Je však třeba myslet na to, že by bylinná terapie měla být dlouhodobější. Její účinek se v plné míře projeví v řádu měsíců. „Alternativní léčba pomocí bylin je obvykle pomalá a rozhodnout se pro ni znamená celkově změnit svůj životní styl. Pozitivní výsledky, které tato trpělivost přináší, jsou však často až překvapující. Zažila jsem již řadu případů, kdy se na nás obrátil člověk s chronickou chorobou, kterému žádná léčba, kterou doposud absolvoval, nepomohla. Jediné, co ho jeho potíží nakonec zbavilo, byly právě byliny v nejčistší podobě,” objasňuje nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z bylin, rostlin a pupenů. Jak se však ve zpracování bylinek vyznat?
Gemmoterapie - medicína z pupenů
Gemmoterapie je medicínou z pupenů, jejíž původ bychom našli ve Francii. Pupeny jsou zárodečnou tkání rostlin a je v nich obsaženo to nejcennější, co daná rostlina potřebuje pro svůj další růst a vývoj. V pupenu se kloubí účinky budoucího květu, plodu i listu. Proto obsahují mnohem silnější a účinnější látky, než které má pak rostlina v dospělém stavu. Najít v nich můžeme stopové prvky, vitaminy, minerální látky, někteří znalci hovoří rovněž o kmenových buňkách. Správným zpracováním pupenů pak vznikají jejich silné výtažky, které dovedou například zvyšovat obranyschopnost organismu, zlepšovat funkci centrální nervové soustavy, pomáhají bojovat s konkrétním zdravotním neduhem či působí třeba preventivně. „Výhodou užívání výtažku z pupenů rostlin je například to, že nemají nežádoucí vedlejší účinky a nezanechávají v těle žádný odpad. Pozoruhodné výsledky zaznamenává aplikace této medicíny i u obtížně řešitelných nemocí, například u boreliózy, krevních a nervových potíží," říká bylinkářka Jarmila Podhorná, která je v oblasti gemmoterapie v Česku odbornicí. Na posílení imunity si tak můžete opatřit třeba výtažek z černého rybízu a lesního bezu hroznatého, na očistu střevního traktu působí výtažek z borůvky a brusinky, se zlepšením stavu pokožky pak pomůže třeba výtažek z černého rybízu. Gemmoterapeutika mají vlastní recepturu, kdy se zárodečné části louhují v lihu, glycerinu a vodě 21 dnů, kdy je dynamizujeme.
Tinktury z bylin
Tinktury jsou výtažky z bylin či pupenů rostlin, které jsou po dobu 7 - 14 dní naloženy v lihu, jenž se jednou denně protřepává. Na závěr se výluh přefiltruje a uzavře v tmavé lahvi. Tyto výluhy se užívají už od dob středověku, mají totiž vysoký obsah účinných látek a jsou trvanlivé.
Pro výrobu tinktur se užívají zcela čerstvé suroviny, tedy byliny, semena, klíčky, pupeny, případně pak také čerstvě nasušené bylinky. Tinkturu si můžete vyrobit i sami doma. Stačí vzít 1 díl nařezaných bylinek či pupenů a vše zalít pěti díly 40% alkoholu. Přibližně 2 týdny louhovat, každý den výluh protřepat a nakonec přecedit. Na nervový systém můžete zkusit tinkturu z bělotrnu kulatohlavého, lípy či třezalky, na kašel zabere tinktura z žampionu a habru a na očistu jater třeba tinktura z ostropestřece. „Možností je téměř nepřeberné množství, říká se, že není bylina, aby na něco nebyla. Jen pozor, abyste při výrobě nesáhli po jedovaté bylině, keři či stromu. Důležité je také přesné dodržení receptury a zákonitostí sběru rostlin," varuje Jarmila Podhorná. Pokud si nejste naprosto jistí, zvolte raději tinktury připravených odborníky.
Kúry - kombinace účinků bylin a pupenů
Existují dva druhy tinktur - z bylin a z pupenů. Ty jsou označovány jako gemmoterapeutika, jelikož gemmon je latinské označení pupene. Obvykle je vhodné tinkturu z bylin kombinovat s tinkturou z pupenů rostlin, z čehož pak následně vznikají komplexní bylinné kúry. Ty pomáhají organismu bojovat s vleklými či chronickými zdravotními problémy. „Nejprve doporučuji pomoci zlepšit zdravotní stav organismu tinkturou z byliny. Následně dojde k nasazení účinného gemmoterapeutika, které pomáhá i s regenerací organismu, jenž bojuje se zdravotním problémem," vysvětluje Jarmila Podhorná. V praxi se tedy jedná o sadu lahviček s bylinnými a pupenovými výtažky, které je třeba užívat minimálně po dobu 3 měsíců. Kúry pomáhají dosahovat zlepšení, a to bez vedlejších účinků a následků na játrech, ledvinách a dalších životně důležitých orgánech. Například při neplodnosti můžete sáhnout po kúře, která je složena z tinktur z kotvičníku, feminy, ptačího jeřábu, březových jehněd, a kombinace černého rybízu a maliníku. Současně tak budete v rámci kúry kombinovat 5 samostatných tinktur, jejichž účinky se vzájemně aktivizují a doplňují.