Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Lupénka trápí statisíce Čechů. Než sáhnete po kortikoidech, zkuste bylinky
Svědivá či bolavá místa, bílé nebo zarudlé plochy na kůži a loupající se mrtvé kožní buňky. Tak se často projevuje nepříjemné autoimunitní onemocnění označované jako lupénka. Jen v Česku jí podle odborníků trpí statisíce lidí. "Příčina vzniku lupénky není dosud plně známá. Je považována za autoimunitní onemocnění, v rámci kterého dochází k rychlému množení kožních buněk. Existuje však řada faktorů, které ke vzniku psoriázy přispívají. U přibližně 30 procent pacientů se jedná o vliv dědičnosti. Nedědí se však nemoc jako taková, ale spíše sklony k jejímu rozvoji. Samotná dědičnosti tedy nestačí, je třeba působení dalších faktorů. Rozvinout se tak může jako následek infekce horních cest dýchacích, infekce zubů, zánětu žlučníku, užívání některých léčiv či třeba kvůli špatné životosprávě," tvrdí přední česká bylinkářka Jarmila Podhorná.
Lupénka je nevyléčitelná
Řešení lupénky je však běh na dlouhou trať. Lékaři po stanovení diagnózy zpravidla nasadí léčbu zevní, kam patří zejména mastičky s kortikoidy nebo ozařování ultrafialovým světlem, či vnitřní, kdy jsou léky podávány perorálně nebo injekčně. Jak kortikoidy, tak vnitřně užívaná léčiva však mají řadu nežádoucích účinků, proto se stále více lidí obrací k přírodnímu řešení.
Ačkoliv je lupénka onemocnění, které dosud nelze plně vyléčit, zmírnit její projevy mohou pomoci například ostropestřec, pýr, bříza nebo třeba jalovec. "Kožní problémy jsou signálem těla, že něco uvnitř něj není v pořádku. Že je třeba tělo očistit, protože je napadeno toxiny, plísněmi či jako na toxiny reaguje na běžné součásti jídelníčku. Nejprve je tedy třeba detoxikovat organismus, zbavit ho plísní a škodlivých toxinů a parazitů. Následně je třeba eliminovat škodlivé potraviny, posílit imunitu a harmonizovat funkce všech orgánů v těle," radí Jarmila Podhorná. Upozorňuje však zároveň, že u lupénky je třeba počítat s delší dobou, než byliny plně zapůsobí.
Ostropestřec
Bylina ostropestřec mariánský neboli silybum marianum má ochranné účinky na jaterní tkáň, podporuje revitalizaci jater a žlučníku a zlepšuje také látkovou výměnu. Kromě semen rostliny se v lidovém léčitelství využívá také list a kořen, spotřebuje se tedy prakticky celá bylina. Tinktura z pupenů ostropestřce pomáhá detoxikovat a komplexně pročistit tělo. Dávkuje se zpravidla po protřepání 1 kapka na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Tato dávka se však během dne rozdělí do 2 až 3 dílčích dávek. Pokud tedy člověk váží 60 kilogramů, měl by si denně dopřát 60 kapek z tinktury, a to buď v dávce 2x30 kapek či 3x20 kapek.
Pýr
Pýr plazivý neboli elytrigia repens působí zejména v oblasti čištění organismu a zvláště je pak znám jako čistička krve. Podle srbského odborníka Dr. Gostuški má pýr všech pět "P" - pročišťuje organismus, pohání na moč, potahuje bolavé sliznice léčivým slizem, posiluje celkově organismus a praskáním rozrušuje kameny. Zároveň také potlačuje projevy lupénky. Pokud sáhnete po silné tinktuře z pýru, dávkování je opět dle tělesné hmotnosti, stejně jako v případě ostropestřce mariánského.
Bříza
Bříza je vynikajícím pomocníkem při stimulování jaterních funkcí. Ovlivňuje činnost jater a také slinivky a má velice silnou čistící schopnost. Také působí proti zánětu ledvin a dobré výsledky přináší také v rámci léčby některých typů žloutenky či při problémech se slezinou. "Lidé si dnes málokdy uvědomí, že stromy, které kolem nás všude rostou, nejsou jen na okrasu či aby poskytovaly v horkém létě příjemný stín. Pomalu už se zapomíná na to, co naši předci dobře věděli - jak silné účinky mají tinktury, koupele, odvary či masti z jejich listů, kořenů, semen, mízy nebo třeba pupenů," připomíná Jarmila Podhorná.
Rozmarýna lékařská
Zlepšuje prokrvení trávicího traktu, zlepšuje tvorbu trávicích fermentů i tvorbu žluči. Je proto vhodným podpůrným prostředkem dyspeptických stavů s nadýmáním, při nedostatečné tvorbě nebo transportu žluči a při špatném trávení a bolestech v trávicím ústrojí vůbec. Posiluje zejména funkci jater a žlučníku. Celkové zlepšení psychické a fyzické kondice lze přičíst tomu, že vhodně odstraňuje pocit fyzické, ale především psychogenně podmíněné únavy a vyčerpanosti. Působí též močopudně, jako mírné kardiotonikum. Při zevní aplikaci dochází k rychlému ústupu bolestivosti v revmatických kloubech.
Gotu kola
Gotu kola blahodárně působí na funkci kůže a lze tak využít při řešení lupenky. Zároveň podporuje zdravou funkci močového a gynekologického ústrojí. Prokrvuje mozek, podporuje paměť.
Účinky se v případě lupénky ještě znásobí, pokud budou uvedené byliny užívány v rámci jedné komplexní kúry současně. Po využívání tinktury z břízy se následně užívá tinktura z jalovce, která je vynikající na činnost jater a revitalizaci jejich tkání. Vedle bylin na vnitřní užití je pak možné sáhnout také po bylinných mastech, které se aplikují přímo na kůži. Vynikající je například mast Psorikalis. Ta obsahuje extrakt z kalísie a dalších složek, čímž uleví od svědění, pomáhá zjemnit a zacelit rozpraskanou a citlivou kůži a pomáhá pokožce se opět revitalizovat.