Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Snahu zhubnout si dalo do nového roku 22 % lidí, podpořit ho lze bylinkami
Až 88 % lidí nesplní své předsevzetí
Podle průzkumů Stem Mark si v roce 2016 přeje zhubnout 22 % lidí. S tím se váže i zdravý životní styl, ke kterému se letos odhodlává 34 % lidí, a sportování, které si předsevzalo celých 19 % lidí. Tato rozhodnutí bývají často následována změnou práce, omezením kouření, nalezením životního partnera, vzděláváním cizích jazyků či finančními cíli. Své předsevzetí ale nakonec dodrží pouhých 12 %. Motivace obvykle nevydrží a touha po změně selže. Naráží totiž na netrpělivost a zklamání z počátečního neúspěchu. Překážkou obvykle bývá také slabá vůle. V případě snižování tělesné hmotnosti se výsledky totiž zpravidla dostavují až po několika týdnech či měsících, a proto úsilí drtivé většiny z nás po prvotních nezdarech končí.
Hubnutí nastartuje novoroční detox
Při redukci váhy není tělo připraveno na náhlý šok a rychlou změnu návyků, na které bylo dosud zvyklé. Abychom ve snaze zhubnout uspěli, měli bychom organismus připravit postupně. Samotnému snižování hmotnosti by tak měla předcházet komplexní detoxikace těla, která ho zbaví škodlivých látek, posílí imunitu, pročistí krev, játra, ledviny, lymfatický systém a další životně důležité orgány, podpoří jejich činnost a poskytne chybějící vitamíny a minerály, které tělu dodají energii a obrní jej proti onemocněním, která jsou v zimě všude kolem nás. Detoxikace se provádí zpravidla koncem zimy, ale určitě není na škodu uskutečnit ji bezprostředně po Vánocích a Novém roce, které jsou synonymem období přejídání a nezdravé životosprávy. Existuje přitom řada způsobů, jak tělo očistit. Jedním z nich je detoxikace pomocí léčivých účinků bylin.
Detoxikace by měla začít ve střevech, pomůže grepové semínko
Při detoxikaci by měl být největší důraz kladen na trávicí ústrojí, především pak na střeva. Právě v nich se množí největší počet bakterií, které ohrožují celkové zdraví a hatí pokusy o snížení hmotnosti. Pokud nejsou střeva v pořádku, kýžený výsledek nebude takový, jaký si představujeme. Až 80 % obranyschopnosti organismu totiž spočívá v tenkém a tlustém střevě. Detoxikaci je ideální začít úpravou životosprávy a jídelníčku, ve kterém by se mělo objevit více vlákniny a tekutin. Doprovázet by je mělo pravidelné sportování a pobyt na čerstvém vzduchu. „K očistě trávicího traktu pomáhá extrakt z grepového semínka. Je vynikajícím zdrojem bioflavonoidů a dalších látek, které společně likvidují nebezpečné bakterie, viry a plísně. Dále je třeba očistit střevo od parazitálních záležitostí a plísní a zde nám může pomoci směs z česneku medvědího, pelyňku, hořce a pupenů ořešáku zvaná Helmifit,“ radí nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z rostlin.
Zdravé hubnutí pomocí tinktur z pupenů
Po zhruba týdenní detoxikační kúře pak přichází ideální čas na řízenou redukci hmotnosti. Ta by však neměla poškozovat zdravotní stav, ale naopak vést ke zlepšení kondice. Jejím cílem je odbourávání tuků a nikoliv odvodňování či ztráta aktivní svalové hmoty. Redukce by tak měla vést co nejpřirozenější cestou. I při ní pomohou léčivé rostliny a byliny, které zvýrazní účinky kvalitního jídelníčku, úpravy životního stylu a vyšší intenzity fyzické aktivity. Konzumace bylin by ale neměla být lehkovážná, při zdravém hubnutí zapůsobí jedině důmyslně sestavená bylinná kúra, která kombinuje látky stimulující lidský metabolismus a urychlující spalování tuků, tlumící pocit hladu a omezující apetit. „Je to například tinktura Maté, která pomáhá štěpit přebytečné tuky, posiluje organismus a podporuje trávení. Navíc dodává tělu potřebné vitamíny, které jsou pro redukci hmotnosti zásadní. Kromě Maté je celá řada bylinek, které působí pozitivně při redukci hmotnosti, jako jsou kukuřičné čnělky, které zároveň čistí lymfu a zlepšují otoky. K dalším produktům patří Brodecký ortislim, směs ananasu, vinných hroznů a mořských řas, a dále pak třezalka a vřes. Ke zlepšení látkové výměny přispěje také levandule,“ uvádí bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.