Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Za oteklé nohy můžou i špatně průchodné lymfatické cesty. Uvolní je bylinná koupel i lopuchový olej
Lymfa hraje v těle významnou roli. Dá se říci, že lymfa je filtrem odpadních látek a důležitou součástí imunitního systému organismu. Hromadí se mezi buňkami a tkáněmi. V těle najdeme zhruba 10 litrů této tekutiny. Obsahuje lymfocyty, bílkoviny a tuky, jež odvádí z tělesných orgánů, čímž je čistí. Díky tomu zvyšuje jejich obranyschopnost a tělo se dokáže ubránit zákeřným onemocněním.
Pokud ale lymfatický systém nefunguje správně, začnou se odpadní látky hromadit pod kůží, což se typicky projevuje právě v podobě otoků končetin, nejčastěji nohou. Tyto otoky sice nebolí, ale omezují v pohybu. Pokud se otok neléčí, dané místo ztuhne a mohou se dostavit i další zdravotní obtíže, jako jsou lymfatické puchýře nebo infekce kůže.
Na postižená místa se vyplatí nanést bylinný sprej nebo koupel na očistu lymfy, které na lymfatické tkáně působí blahodárně. Rostlinná směs totiž pomáhá odvádět z těla škodliviny a revitalizuje organismus. Osvědčil se i lopuchový olej, který nadměrně citlivé a podrážděné místo na kůži zklidňuje a podporuje dobrou průchodnost lymfatických cest.
Lymfedémy mohou mít dědičný základ a obvykle se rozvíjí už v pubertě. Mohou vznikat ale také následkem úrazu, onemocnění, operace nebo špatného pohybu a životního stylu. Důležitou prevencí je kúra ze směsi pupenů jasanu, kaštanu, kopřivy, pýru a echinacei pro podporu cévní cirkulace. Tato kúra se používá i jako doplněk lymfatických masáží, které bývají častým prostředkem k podpoře lymfatických cest. Očistě lymfatického systému pomáhají také bylinné koupele ze směsi echinacei, thúje, tužebníku, chmelu, gotu-koly a pelargonie.