Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Jak na atopický ekzém? Svědění zmírní koupel z pýru, imunitu posílí bříza a ořešák
Příčin vzniku atopického ekzému můžeme najít hned několik. Tak jako u ostatních typů alergií je v první řadě na vině nedostatečně silný obranný mechanismus organismu. Protože imunita začíná u zdravých jater a střev, je potřeba je řádně pročistit od toxických látek a plísní. O detoxikaci jater se dokáže postarat ostropestřec, jalovec a měsíček, případně tinktura z penízovky a česneku. Střeva pomůže očistit francouzský zelený jíl. Při ekzému je důležité též pročištění organismu od plísní, kde může pomoci penízovka. Také je nutné zvednout v organismu protialergickou složku, tady poslouží gemmoterapeutikum z černého rybízu.
Za atopický ekzém může často dědičnost, životní prostředí, ve kterém žijeme, ale i nesprávný styl života, který vedeme. Zarudlé části těla, suchá svědivá pokožka s menšími či rozsáhlejšími prasklinkami, která se později začíná olupovat v podobě nevzhledných šupinek – to jsou charakteristické projevy atopického ekzému, které se mohou v průběhu života měnit. Proti svědivosti účinkuje koupelová směs z pýru, lopuchu, tea tree, měsíčku, eukalyptu, kostivalu a lichořeřišnice, která zároveň podporuje regeneraci pokožky. Stejné složení bylin je dostupné i ve spreji, který je pro aplikaci jednodušší a hodí se i na cesty. Vhodné je pravidelně užívat také hydratační bylinnou mast Psorikalis složenou z kalísie, pýru, lopuchu a dalších darů přírody.
Příznaky se obvykle zhoršují v součinnosti s dalšími druhy alergií či ročními obdobími. Silnější atopický ekzém se proto objevuje na jaře při senné rýmě, ale také na podzim nebo v zimě, kdy na tělo působí nepříznivé vlivy okolí, jako jsou výkyvy teplot, mráz či nevlídné počasí. Atopikem může být i člověk, který trpí astmatem anebo některou z potravinových alergií. Zhoršené projevy může způsobit také řada onemocnění, která jsou důsledkem oslabené imunity, jako je chřipka, rýma, angína či zažívací obtíže. Celkový zdravotní stav a obranyschopnost posílí doplněk z břízy, ořešáku, maralího kořenu a schizandry.
Pokud trpíte atopickým ekzémem, vyvarovat byste se měli také neprodyšného oblečení stejně jako kosmetiky a hygienických pomůcek složených z chemických látek. Zde se doporučuje používat raději nezávadné přírodní prostředky. Vliv na ekzém má i nedostatek spánku a hormonální změny. K harmonizaci hormonální roviny lze u žen použít tinkturu z kotvičníku, ptačího jeřábu, březových jehněd a maliníku, u mužů pak tinkturu z maralího kořenu, dangšenu, kotvičníku, jehněd a dubu.