Bylinná lékárnička k moři: úžeh zmírní obklad z heřmánku, na úpal pomáhá gotu kola

Řada Čechů se letos opět vydává na letní dovolenou k moři. Nadměrný pobyt v horku a vystavování se slunečním paprskům na pláži však mohou mít i méně příjemné následky, než jen prohřáté tělo s opálenou pokožkou. Pokud nedbáme zásad zdraví, snadno si přivodíme úpal nebo úžeh. Do kufru si proto raději přibalte i několik bylinek první pomoci, které od těchto obtíží pomohou ulevit.
Rubrika: 

Jestliže vyrážíte k moři za sluncem, dejte si pozor na úžeh. Sluneční paprsky jsou v jižních zemích intenzivnější než v mírném středoevropském podnebí a kvůli nedostatečné ochraně si můžeme přivodit kromě popálené pokožky i závažnější zdravotní problémy. Úžeh se zpravidla projevuje s několikahodinovým zpožděním a zasahuje mozek a mozkové blány. Důležité je proto ochlazovat tělo, zejména hlavu. K tomu pomohou bylinné obklady. Vhodný je heřmánek pravý, který má chladivé účinky a pomáhá i při žaludečních nevolnostech, které jdou s úžehem ruku v ruce.

Kromě nich se mohou objevit i závratě a zvýšená teplota nebo horečka, která se může vyšplhat i přes 40° C. Na zklidnění organismu a zmírnění závratí lze použít tinkturu z pelargonie, gotu koly či rakytníku anebo gemmoterapeutika z bezu, černého rybízu či ořešáku. Úžeh mohou doprovázet i problémy, jako je silná bolest hlavy, zimnice, tuhnutí šíje, zrychlená srdeční činnost nebo změna krevního tlaku. Na posílení organismu lze proto využít bylinnou kúru z břízy, ořešáku, maralího kořenu a schizandry, pro harmonizaci kardiovaskulární soustavy zase kúru z gingko biloby, měsíčku-kopřivy, jmelí, břízy, a lísky.

Kromě úžehu se na dovolené u moře můžeme setkat i s úpalem, který však nezpůsobuje intenzivní sluneční záření, ale nadměrné horko a dusné prostředí. Tělo se kvůli tomu nedokáže vyrovnat s vlastní termoregulací a přehřívá se. Rizikovou skupinou jsou především malé děti, obézní a starší lidé nebo osoby se srdečním a cévním onemocněním. Pokud se však vystavujeme teplu dlouhodobě, může úpal překvapit i zdravého dospělého člověka.

I v případě úpalu dochází k horečkám a neurologickým problémům, jako je únava, bolest hlavy nebo ztížené dýchání. Zde lze kromě chladivých zábalů z bylinek použít také olej z třezalky. Úpal často doprovází i zvracení. Na zklidnění žaludku a střevního traktu proto doporučujeme výluh Amarit Forte. Ten obsahuje hořec žlutý, který podporuje trávení, puškvorec harmonizuje žaludeční a střevní trakt, čekanka posiluje peristaltiku střev, lékořice příznivě působí na přecitlivělý trávicí systém a máta celkově zklidňuje břišní orgány.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen