Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Při chudokrevnosti ztrácíme zdravou barvu, chuť k jídlu i energii. Krvinky podpoří leukostop, únavu zmírní ženšen
Jak už název napovídá, chudokrevnost označuje nízkou hladinu červených krvinek a nedostatek barviva hemoglobinu v krvi. Odborně ji označujeme jako anémii. Chudokrevnost může být v případě neléčení nebezpečná, rizikovou skupinu představují všechny věkové kategorie, zejména lidé, kteří trpí kardiovaskulárním onemocněním. Anémii můžeme předcházet zejména vyváženým stravováním, ale osvědčily se také některé byliny, například ženšen, dangšen či gemmoterapeutikum z tamaryšku, kopřivy a jedle.
Věděli jste, že v těle dospělého člověka proudí až 6 litrů krve? Pokud je krev nějakým způsobem narušena, organismus to brzy pozná a začne tuto poruchu dávat znatelně najevo. Chudokrevnost proto obvykle poznáme podle toho, že je člověk výrazně bledý, snižuje se jeho výkonnost, je velmi unavený a zadýchaný. Někdy se také dostavuje ospalost, zmatenost a mdloby. Zde může pomoci tinktura leukostop, což je směs tamaryšku, eleuterokoku, vřesu a rakytníku. Upravuje totiž tvorbu hemoglobinu a červených krvinek, pročišťuje tělo a krev od usazenin, zároveň povzbuzuje organismus a činnost srdce. Při únavě a vyčerpání můžeme užívat také ženšen, který kromě podpory krevního oběhu působí příznivě na celkovou vitalitu.
Anémii někdy doprovázejí také bolesti hlavy, hučení v uších a nepříjemné bušení či tlak v srdci. Při vážnější chudokrevnosti můžeme také ztratit chuť k jídlu, těžko se nám polyká, trápí nás zácpa nebo naopak průjem a rychle hubneme. K podpoře a regeneraci krevního oběhu a tvorbě červených krvinek a krevních destiček můžeme využít hned několik bylinných prostředků. Jednak je to dangšen, který podporuje krvetvorbu, zlepšuje prokrvení mozku a stimuluje obranné procesy. Jedním z nejlepších prostředků stimulujících tvorbu červených krvinek i krevních destiček je gemmoterapeutikum z tamaryšku a také z jedle.
Chudokrevnost může způsobit řada faktorů, nejčastěji nedostatek železa v těle, který ovlivňuje právě tvorbu hemoglobinu. O červené krvinky zase můžeme přicházet následkem chronických nemocí, například při onemocnění jater či ledvin, při infekcích a zánětech, případně při autoimunitních chorobách. Anémie vzniká i vlivem nedostatku vitamínu B12 a kyseliny listové. Také podporou činnosti jater, ledvin a stimulací imunity můžeme krvetvorbě pomoci. Zde je jedním z nejvhodnějších prostředků ostropestřec a jalovec.
Všechny složky můžeme do těla dostávat pomocí pestré stravy, která obsahuje maso, jež je bohatým zdrojem železa, zeleninu a ovoce, luštěniny a vejce. Jestliže chcete využít účinků přírody, doporučuje se tinktura z kopřivy dvoudomé, která podporuje krvetvorbu a stimuluje žlázy s vnitřní sekrecí a tím organismus. K zlepšení celkového stavu krevního obrazu můžeme též využít rehmanii lepkavou, která podporuje tvorbu kostní dřeně.