Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Suchou a podrážděnou pokožku zklidní bylinné oleje, osvědčil se třezalkový i lopuchový
Se suchou a podrážděnou pokožkou, na které se objevují nevzhledné šupinky a svědivé až bolavé prasklinky, se během života setkal pravděpodobně každý z nás. Na podzim a v zimě však vlivem špatného počasí naše kůže trpí o to více. Chladný vzduch totiž narušuje vnější ochrannou vrstvu pokožky, vysušuje ji a přispívá k jejímu stárnutí. V tomto období se také zhoršují kožní problémy, jako například akné, lupénka či ekzémy. Pokud patříte mezi příznivce léčby přírodní cestou, v bylinném světě najdete celou řadu pomocníků, kteří citlivé pokožce uleví.
Na suchou kůži je vhodné pravidelně aplikovat bylinné masti, které ji zvláční a pomohou s hojením. Vhodná je například bylinná mast Psorikalis, která obsahuje extrakt z byliny kalísie s aktivními látkami pro zklidnění svědivé kůže. Tato mast se používá při běžných sezónních kožních problémech a výborně účinkuje i na lupénku a akné. Osvědčila se také mast Ekzelup, která je určená pro suchou a odlupující se pokožku. Obsahuje přírodní antioxidanty a extrakty měsíčku, lopuchu, myrty a yzopu. Použité oleje chrání pokožku před vysušením a popraskáním. Díky antimikrobiálním složkám působí i proti akné.
Pokud vás na podzim trápí atopický ekzém, dopřejte si bylinnou koupel. Ta povrch těla zbaví odumřelých kožních buněk a napomůže regeneraci pokožky. Kůži ulevíte v přírodní koupeli ze směsi pýru, lopuchu, tea tree, měsíčku, eukalyptu, kostivalu a lichořeřišnice. Kombinace těchto bylin zvyšuje hydrataci a pružnost pokožky, tělo prohřeje a navíc má i relaxační účinky. Tuto bylinnou směs lze použít i ve formě spreje, který se hodí i pro ošetření vlasů a pokožky ve vlasech.
K prohřátí organismu a zlepšení kvality kůže jsou ideální bylinné oleje, které krásně voní a využívají se tak často i pro aromaterapii. Bylinné oleje pomáhají nejlépe ve formě hřejivých masáží nebo naopak chladivých obkladů. Osvědčeným pomocníkem s problematickou kůží je léčivý třezalkový olej, který přispívá k regeneraci poškozené kůže, k hojení ran i na pohmožděniny. Sáhnout však můžete i po měsíčkovém oleji, který zklidňuje podrážděnou kůži. Tújový olej umí ulevit od bolestivých otoků a je vhodný při odstraňování nežádoucích kožních ložisek, jako jsou například bradavice. Myrtový olej pokožku zjemňuje, lopuchový olej má zase zklidňující účinky a příznivě působí na akné a ekzémy.