Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Bolest při zánětu ucha zmírní třezalka, sluch podpoří ginkgo
Příčin, které vedou ke sluchovým poruchám či akutním obtížím, je mnoho. Některé jsou vrozené, jiné doprovázejí rýmu, angínu, chřipku či jinou infekci horních cest dýchacích. Další přicházejí s věkem, jiné si způsobíme pohybem v příliš hlučném prostředí. Významnou roli hraje i působení virů a bakterií, které způsobují infekční chorobu ucha. S tou se během života setká pravděpodobně každý z nás.
Zánět středního ucha postihuje jak malé děti, tak i dospělé. Pro zánět ucha je typická intenzivní a nepříjemná bolest ve sluchovém ústrojí. Někteří si stěžují i na pocit zalehlého ucha, tepající bolest nebo svědění. Může se vyskytnout i teplota či horečka. Při zánětu středního ucha doporučujeme tinkturu z lichořeřišnice, která dokáže bojovat proti nežádoucím mikroorganismům a pomáhá tak tělu rychleji se vypořádat se zánětem.
Zmírnit bolest ucha pomáhá i třezalka, ať už ve formě tinktury nebo oleje, který v podobě obkladů přikládáme na ucho. Třezalka pomáhá i při dlouhodobých problémech s nedoslýchavostí. Při vracejících se problémech, bolestech a zánětech uší je vhodný také grepový olej, který se aplikuje výtěrem vnitřku ucha a boltce.
Zánětlivé stavy mohou pomoci zlepšit byliny, které mají antibakteriální vlastnosti, například česnek a vrba. Protizánětlivě působí i olše či vinná réva. Parazitální problémy, které se na zánětu mohou podílet, můžeme řešit pelyňkem, ořešákem americkým či topolem.
Vážnější problémy vedoucí ke zhoršení sluchu mohou nastat hned z několika důvodů. Jedním z nich může být oslabení hormonální činnosti organismu, kterou je třeba posílit. U žen lze doporučit například jeřáb ptačí či maliník, u mužů můžeme využít kotvičník, dub či vrbku.
V pokročilém věku je skvělým pomocníkem ginkgo biloba, která povzbuzuje mozkovou činnost a výkonnost, posiluje paměť, má příznivý vliv na sluch a zrak a pomáhá udržet duševní rovnováhu.