Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Alzheimer nebo Parkinson? Prevenci podpoří ginkgo, bělotrn či bacopa
Alzheimerova nemoc způsobuje pokles kognitivních funkcí. Má tak vliv na naše myšlení, paměť i úsudek. Nemoc nastupuje pozvolna a často se jako první zhoršuje krátkodobá paměť. Choroba postupně způsobuje čím dál větší problémy s vyjadřováním a dokončením myšlenek. Také ztěžuje rozhodování a nemocný bývá zmatený, z čehož může mít i deprese. Mezi další příznaky patří každodenní zapomínání, problémy s řečí i s abstraktním myšlením a změny v náladách. Nezřídka se mění celá osobnost nemocného.
Z řady výzkumů vyplývá, že vhodnou prevencí Alzheimerovy nemoci je zdravý životní styl. Existují ale i bylinky, které umí podpořit správné fungování centrální nervové soustavy. Nejznámější bylinkou, jež podporuje funkce mozku je jinan dvoulaločný neboli ginkgo. Bylinka pomáhá mírnit pomatenost, zapomnětlivost i úzkostné stavy a napomáhá organismu při řešení náhlých příhod mozkových. Pozitivně ovlivňuje ztrácení sluchu, tinnitus a zlepšuje prokrvení mozku a končetin. Jelikož ke vzniku nemoci přispívá také nadměrný stres, je jako prevence vhodný i ženšen, který příznivě působí na kognitivní schopnosti člověka a posiluje odolnost organismu. Kromě toho je i výborným antioxidantem.
Při Parkinsonově chorobě klesá v těle množství nervových buněk, což způsobuje ztrátu koordinace pohybů. Z toho důvodu se nemoc projevuje třesem, ztuhlostí svalů i kloubů a provází ji potíže s pohybem. Dalšími příznaky jsou problémy s rovnováhou, zpomalení pohybů a zhoršení řeči. Vývoj nemoci může trvat měsíce, ale i roky. Často končí až úplnou ztrátou hybnosti.
V případě Parkinsonovy nemoci to je s prevencí složitější. Většinou je těžké předvídat, koho onemocnění postihne, protože není známá jeho přesná příčina. Existují ale látky, které působí blahodárně na mozkovou tkáň a nervové funkce. Mezi nimi například vitamíny řady B, zejména vitamín B6. Najdeme jej v avokádu, bramborách, banánech, rybách a drůbeži.
Z bylin je vhodný bělotrn kulatohlavý, jež pomáhá v případě poruch vedení vzruchu nervovými vlákny. Zlepšuje též záněty nervů, neuralgie, myopatie a záněty míchy. Činnost mozku posílí také bacopa, která má příznivý vliv na fungování mozku, podporuje paměť, posiluje koncentraci a mentální svěžest, obzvláště ve stáří. Bacopa také podporuje kvalitní spánek. I u Parkinsona je možné sáhnout po již zmíněném jinanu, který příznivě ovlivňuje parkinsonický třes, paměť, závratě a cévní bolesti hlavy. V neposlední řadě je vhodným doplňkem olše, která působí protizánětlivě, podporuje mozkové funkce i správnou cirkulaci krve a posiluje nervový systém i paměť.