Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Jak vyzrát na klíšťata i bodavý hmyz pomocí bylinek
Klíšťata se nejčastěji vyskytují v listnatých lesích, ve vysoké trávě, poblíž potoků a na stinných a travnatých místech. Chytit je však můžete i v parku nebo na zahradě. Kontrole byste po procházce měli podrobit sebe a děti, ale i své mazlíčky, neboť se často stává, že se klíště uchytí na zvířeti a až doma přeleze na člověka.
Jako prevence a přírodní repelenty jsou nejvhodnější silně aromatické bylinky, jelikož intenzivní vůně klíšťatům vadí. Osvědčila se například kombinace levandule a rozmarýnu. Vhodné je i spojení tea tree oleje nebo citronové trávy s levandulí. Ideální ochranu poskytnou ve formě olejů, které se nanesou na dobře prokrvené body na těle, například zápěstí a krk.
Rizika, která klíšťata představují spočívají hlavně v nemocech, jež mohou na člověka přenést. Velmi nebezpečná je klíšťová encefalitida, která se projevuje často jako obyčejná viróza. Její následky ale mohou trvale poškodit člověku zdraví, jelikož toto onemocnění napadá nervovou soustavu. Druhým závažným onemocněním, které na člověka může přenést klíště, je lymská borelióza. Onemocnění často provází červená skvrna v místě zakousnutí klíštěte, jež ve středové části bledne. Další příznaky se pak podobají chřipce – horečka, třesavka, únava a celková slabost. Tento stav ale většinou neprovází rýma ani kašel.
V případě encefalitidy pacienti obvykle končí v nemocnici v rukou lékařů, kde je potřeba průběh nemoci velmi pečlivě sledovat. Borelióza se léčí zase antibiotiky, lze je však doplnit i o bylinnou léčbu. Při borelióze je nejúčinnější tinktura z pupenů topolu, která pomáhá řešit problémy spojené s tímto onemocněním. Také následky onemocnění je ale možné eliminovat přírodní cestou. Následkem na játrech je únava, kterou můžeme řešit gemmoterapeutiky z jalovce nebo ostropestřce. Borelie postihují také pohybový aparát, páteř a klouby, zde můžeme využít protizánětlivé tinktury, například olši, třezalku nebo vrbu. V dalších stádiích napadají borelie nervový systém v podobě neuroboreliózy. V tomto případě mohou pomoci tinktury z bělotrnu, javoru babyky nebo směs bylin s názvem Neurosan. Bylinky mohou být užitečné i při napadení dalších orgánů. Při problémech se štítnou žlázu lze využít aronii, zrak podpoří borůvka či schizandra.
Kromě klíšťat nás umí pěkně potrápit komáři, muchničky a další bodavý hmyz. Stejně jako klíšťata je odpuzuje například levandulový olej, osvědčil se i domácí repelent ze slupek vlašských ořechů macerovaných v alkoholu. Jako prevence bývá doporučována i konzumace vitaminu B, jehož vůně hmyz odpuzuje.
Pokud se bodnutí nevyhneme, svědivé štípance pomůže zahojit olšová mast, která zklidňuje i hojí. Vhodné jsou i bylinné oleje, například třezalkový, který zabraňuje vzniku nevzhledných skvrn po rozškrábání pupínku nebo lopuchový, jež pomáhá ulevit od svědění.