Inkontinence nepostihuje jenom starší ženy: V boji s únikem moči mohou pomoci bylinky

Bylinky na problémy s inkontinencí
Inkontinence, tedy stav, kdy dochází k samovolnému úniku moči je nepříjemná z několika důvodů. Pro postiženého může znamenat nepříjemný hygienický i zdravotní problém. Zatěžující je ale i sociální rovina problému, kdy může mít nežádoucí únik moči negativní vliv na kvalitu života jedince. Přetrvávající inkontinence může ale signalizovat i závažnější zdravotní obtíže. Při nechtěných únicích moči si lze pomoci i přírodní cestou. Močové ústrojí pomůže vyčistit lichořeřišnice a třezalka, svalstvo pánevního dna posílí rehmanie lepkavá.
Rubrika: 

Myslíte si, že inkontinence postihuje pouze dámy v pokročilém věku? Tak to jste uvěřili jednomu z nejrozšířenějších mýtů o této nemoci. Pravděpodobnost samovolného unikání moči sice s věkem skutečně stoupá, trápit však může ženy už od 15 let. Potíže se ale nevyhýbají ani mužům. Ve věku kolem 60 let se poměr mužských a ženských pacientů dokonce vyrovnává.

Příčin vzniku inkontinence je celá řada. Přechodné problémy mohou být následkem infekce močových cest, užívání léků nebo nepřiměřené konzumace alkoholu či kofeinu. Chronické, tedy trvalé problémy pak vznikají především postupným ochabováním svěračů, dostavit se ale mohou také po úrazu nebo jako následek onemocnění nervové soustavy, cukrovky či nádorového onemocnění. Chronickou inkontinenci lze pak dále dělit například na zátěžovou a nutkavou. Právě zátěžová inkontinence je především u žen nejrozšířenější a projevuje se únikem moči při zvýšené fyzické aktivitě, kdy močová trubice nezůstane uzavřena, jak by za normálních okolností měla. V případě nutkavé inkontinence zase únik moči doprovázejí křečovité stahy ve svalstvu močového měchýře.

Příčiny i projevy inkontinence mohou být různé. Problémy s unikáním moči se však rozhodně nevyplatí podceňovat. Při přetrvávajících potížích je důležité překonat stud a navštívit praktického lékaře nebo gynekologa. Dle typu a závažnosti obtíží si pak můžete pomoci posilováním pánevního dna, speciálními hygienickými pomůckami, léky, ale i bylinnými přípravky.

Při výběru přírodních prostředků je nutné se zaměřit především na zklidnění a posílení svalstva močového měchýře a na jeho pročištění od bakterií. K tomu pomůže například kombinace třezalky a lichořeřisnice, která je při potížích s inkontinencí velice využívaná.  Posilu svalstva pánevního dna a svěračů může zabezpečit také rehmanie lepkavá a withanie, která zároveň povzbuzuje při fyzickém vyčerpání a pomáhá navodit spánek. Při řešení problémů s únikem moči můžeme samozřejmě využít také bylinky na posilu hormonální – u žen ptačí jeřáb, maliník, lékořici či kontryhel. U mužů pak kotvičník, dub nebo maralí kořen. Důležité je také prokrvení problémových částí organismu, s tím může pomoci například jinan.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen