Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Zánět středního ucha přichází s rýmou a často se vrací
Bolesti uší přichází často v noci, kdy je kvůli poloze těla pro infekci snadnější proniknout do oblasti středního ucha. Spolu s bolestí může kromě výše popsaných příznaků přijít i horečka a nedoslýchavost.
Zánět středního ucha často přichází spolu s rýmou a nachlazením. Aby rýma až do zánětu středního ucha nepřešla, je vhodné často smrkat, vyhýbat se zakouřenému prostředí, dostatečně odpočívat a nepřetěžovat se. Vhodné je také pročišťovat dýchací cesty.
Pro kvalitní činnost dýchacích cest máme několik bylin, které mohou zlepšit jejich stav, a tím pomoci s rýmou a zánětlivými stavy. Patří zde především tinktura z žampionu, měsíčku, grepu a dále gemmoterapeutikum z černého rybízu, habru a divizny. Podle konkrétních problémů vybereme to nejvhodnější.
Akutní nebo chronický?
Pokud už k zánětu dojde, může mít chronickou nebo akutní formu. Akutní většinou nastupuje rychle a nečekaně. Je bolestivější a často jej doprovází svědění a zaléhání uší. Chronický zánět má oproti tomu méně bolestivý průběh, za to trvá delší dobu. V obou případech je potřeba zánět z ušní dutiny postupně odstranit.
Pokud již dojde k zánětu, volíme bylinné prostředky jednak antibakteriální jako je lichořeřišnice, česnek a dále protizánětlivé jako je třezalka a olše. Také můžeme využít prostředky k vnějšímu použití jako třezalkový, diviznový či grepový olej.
Aby se zánět hned tak nevrátil, je vhodné vsadit na prevenci. Celkové zvýšení obranyschopnosti organismu napomáhá těmto problémům předcházet. Je možné zaměřit se například na otužování, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a dostatečný příjem vitaminů – nejlépe ve formě ovoce a zeleniny.