Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Metličkové žilky má třetina žen. Předcházet červeným flíčkům pomáhá správná kosmetika i bylinky
Náchylnost k tvorbě metličkových žilek je dědičná. Vyskytují se u přibližně třetiny žen, u mužů jen vzácně. Větší šanci na to, že se jim metličkové žilky objeví, mají lidé s citlivou, suchou pletí, která se snadno podráždí. Tento typ pleti vykazuje sklony k silnějšímu prokrvení. Pokud jsou žilky oslabené a pokožka už s pokročilejším věkem ztrácí pružnost, mohou cévy popraskat a na kůži zůstane trvale viditelný červený či fialový flíček. Nejčastěji se vyskytují na obličeji a na nohách.
Chceme-li vzniku metličkových žilek předejít, je potřeba věnovat pokožce důkladnou péči, a to zvenku i zevnitř. Důležitým krokem je volba správné kosmetiky, kterou je potřeba vybírat s ohledem na aktuální stav pleti. Citlivé a suché pokožce nesvědčí alkoholové odličovače, peeling s hrubší strukturou nebo napařování. Podporují totiž větší prokrvení, které může vést k praskání žilek. Lepší volbou jsou lehčí hydratační přípravky na citlivou pleť.
Pružnost pokožky a pevnost žilních stěn můžeme podpořit i zevnitř. Důležitý je dostatek vitamínu C, který podporuje tvorbu kolagenu. A užitečným pomocníkem mohou být i bylinky. Při prevenci žilních problémů se musíme zaměřit jednak na pročištění žil a žilek, dále jejich regeneraci a zpevnění, a nakonec na pročištění žlučníku a jater. Pro očistu cév se hodí gotu kola, echinacea a pelargonie růžová. Může jít o dlouhodobý proces, protože zanášení žil trvalo desítky let. „Pro regeneraci unavených žil, ať už metliček, křečových žil, nebo hemeroidů, máme hned několik bylin, které se dají použít. Je to jednak kaštan jírovec, jeřáb oskeruše nebo pupeny kukuřice. Pro zpevnění žil a žilek můžeme využít gemmoterapeutikum z bezu černého a lnice. Na potírání využijeme jednak mast z vlaštovičníku, měsíčku a topolu, jednak pijavicovou mast Sofia,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná.
Metličkové žilky na nohách vznikají stejně jako křečové žíly při zvýšeném tlaku na cévy. Pro oba neduhy platí stejná doporučení. Lidé by se měli vyhýbat dlouhému sezení či stání a nenosit kalhoty nebo prádlo těsně utažené kolem třísel. Žilky mohou popraskat také při horké koupeli, nebo pokud se postavíme příliš blízko k topení či jinému zdroji tepla.
Jakmile se metličkové žilky objeví, je velmi obtížné se jich zbavit. Krémy a gely mohou zarudnutí zmírnit, ale prasklou žilku „neopraví“. K odstranění je nutné absolvovat opakované ošetření laserem.