5 jednoduchých tipů pro zdraví v roce 2022

Začátek nového roku bere spousta lidí jako příležitost k zásadním změnám v životě a nejčastěji si přejeme žít zdravěji. Někdo chce skončit s cigaretami, jiný se dá na cvičení a další se třeba rozhodne změnit práci, která ho příliš stresuje. Jak to ale udělat, aby nám odhodlání vydrželo déle než první lednový týden? Řešením může být zkusit namísto jedné velké změny zařadit do života několik drobných kroků, díky kterým se budeme cítit lépe, ale zároveň nás jejich dodržování nebude stát velké úsilí. Tady je pět jednoduchých tipů, co můžete udělat pro své zdraví, aniž byste se museli příliš přemáhat.
Rubrika: 

 

1.   Jídlo jako radost, i když je zdravé

Po svátečním přejídání se řada lidí rozhodne se začátkem nového roku zahájit dietu. Na přechodu ke zdravějšímu jídelníčku není nic špatného, jen bychom se tím neměli připravit o potěšení z jídla. Vyměnit oblíbené řízky a buchty za suchary, a přitom se cítit spokojeně nejspíše nikdo nedokáže. Kdo touží zhubnout, měl by jíst pravidelně, menší porce, nepřehánět to s tuky a cukry, a především se dostatečně hýbat. Pochutnat si na jídle můžeme, i když je zároveň zdravé. Hladovění a odpírání si všech dobrot vede pouze k nastartování jojo efektu, kdy po skončení diety nabere tělo kila rychle zpět.

TIP BYLINKÁŘKY:

Chcete-li podpořit metabolismus a hubnout přirozenou cestou, zkuste bylinky. „Pro redukci hmotnosti můžeme zvolit několik bylinných prostředků. Jednak výtažek ze čnělek kukuřice, který zároveň odvodňuje organismus, dále tinktura maté, a také třezalka a vřes jsou nám v tomto směru užitečné. Osvědčený prostředek pro redukci hmotnosti je směs ananasu, vinných hroznů a mořských řas nazvaná Brodecký ortislim,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná.

2. Objevte kouzlo vaření

Zdravý jídelníček si nejlépe ohlídáte, když se místo na restaurace spolehnete na vlastní kuchařské umění. Pokud s vařením nemáte příliš zkušeností, zkuste začít jednoduše. Ať už vám chutná maso, saláty, nebo zeleninová jídla, jednoduchých jídel existují desítky. Ugrilovat lilek se sýrem nebo upéct kuře a uvařit rýži přece zvládne každý. Navíc, každý má jiné chutě a na rozdíl od kuchaře v restauraci si připravíte oběd přesně podle svého vkusu. Plánování, nakupování a samotné vaření sice zabere čas, ale pusťte si k němu oblíbenou hudbu nebo zajímavý podcast a třeba se chvilky v kuchyni stanou vaší oblíbenou částí dne.

3. Vyberte si pohyb podle své nátury

Začít se sportem a vydržet u toho patří k nejčastějším novoročním předsevzetím. V lednu jsou fitcentra a běžecké trasy nacpané lidmi, kterých pak s každým dalším týdnem ubývá a ubývá. Začnete-li z ničeho nic s kruhovým tréninkem nebo dálkovým během, tak se spíš rychle odrovnáte, než že byste se dostali do kondice. Pokud se chcete více hýbat, zvolte si něco, co vám sedí. Kdo potřebuje motivaci od trenéra, může zajít do posilovny, kdo rád pozná nové lidi, může zkusit týmové sporty, kdo je spíš introvert, vystačí si s cvičením v obýváku nebo s běháním se sluchátky v uších. Sport i další druhy pohybu jsou prospěšné nejen naší kondici, ale pomáhají i naší psychice.

4. Bojujte proti špatné náladě

Duševní pohoda je pro naši spokojenost zcela zásadní. Spoustu věcí, co se nám přihodí, ovlivnit nemůžeme, ale jsou chvíle, kdy si můžeme vybrat, jak se k situaci postavíme. Můžeme si například vědomě zakázat zbytečné nadávání. Politika, počasí, filmy nebo ostatní lidé – na všem najdeme něco, co nám vadí. Pokud ale neustále jen kritizujete, stěžujete si a vše odsuzujete, jen tím posilujete vlastní špatnou náladu. Pokud se přistihnete, že v hovoru převládá negativita, řekněte si „dost“. Zkuste se zaměřit na věci, které se vám líbí, a mluvte o tom, co máte rádi. Stejně tak se naučte nepitvat ve věcech, co se vám nepovedly. Pokud vám před spaním běží hlavou přehlídka vašich neúspěchů, udělejte tomu přítrž. Začtěte se do knížky nebo zajímavého článku, pusťte si audioknihu nebo si v duchu přehrávejte oblíbený film. Vaše mysl se zklidní a snáze zaženete nepříjemné vzpomínky.

TIP BYLINKÁŘKY:

Pokud vás často přepadá neklid a máte například i problémy s usínáním, vyzkoušejte bylinnou tinkturu na doporučení bylinkářky Jarmily Podhorné. „Existuje několik bylin, které nám mohou pomoci zklidnit organismus a navodit spánek. Odedávna se používá vrbka, třezalka a kozlík lékařský. Mimořádné působení mají gemmoterapeutika lípa, bakopa a šišák bajkalský. K regeneraci nervové soustavy pro snadnější navození spánku můžeme využít bělotrn a javor babyka,“ doporučuje nejznámější česká bylinkářka.

5. Nebojte se doktora

Pokud cítíte, že je s vaším zdravím něco v nepořádku, řešte to. Návštěvu lékaře považuje většina lidí za nutné zlo a snaží se ji odkládat, jak dlouho to jde. Přitom musí být každému jasné, že zdravotní problémy se nedají vyřešit tím, že počkáme a uvidíme. Symptomy se mohou sice na čas ztratit, ale to neznamená, že je člověk vyléčený. U chorob srdce, trávicího traktu, nádorových onemocnění nebo i nervových potíží je zásadní přijít včas. Stoupá tím šance na rychlé vyléčení i úplné uzdravení. O důležitosti prevence se mluví neustále, ale lékařské statistiky ukazují, že je to potřeba lidem opakovat znovu a znovu.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen