Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Bodnutí hmyzu zklidní lopuchový olej
Bodnutí hmyzem patří k typickým letním zdravotním obtížím, které si odnášíme z dovolené u vody. Obvykle se jedná o drobnou ranku na pokožce, která je spojená s nepříjemným a vytrvalým svěděním či pálením, vizuálně se pak projevuje začervenáním a nevelkým otokem s místem vpichu uprostřed, který se objeví zhruba do 10 minut. Toto poranění nás nutí ke škrábání kůže, abychom si od svědění ulevili. Lepší účinek má ale lopuchový olej, který umí zklidnit i nadměrně citlivou a podrážděnou kůži, nebo jitrocel kopinatý, který kromě úlevy také zmenšuje otok. Obvykle se aplikuje v podobě šťávy, kterou místo potřeme.
Štípnutí hmyzem většinou není zdraví nebezpečné, pokud dotyčný není na hmyzí bodnutí alergický. Těžká alergická reakce totiž může dokonce ohrozit život, a proto se bezprostředně po štípnutí musí vyhledat pomoc lékaře. Nemusíme však čekat, až na nás neposedný hmyz zaútočí, ale můžeme se na pobyt u vody připravit s předstihem. Doporučuje se především konzumace vitamínu B. Ten se totiž rozpustí do lidského potu, který pak pro hmyz přestane být zajímavou pochoutkou. Jako přírodní odpuzovač hmyzu účinkuje také levandulový olej.
Pokud vás však komár přece jen štípne, kromě lopuchového oleje můžete sáhnout také po grepovém oleji, který kůži nejen zklidní, ale také zabrání následkům, kdy z rozškrábaného štípance mohou vzniknout nevzhledné skvrny. Použít lze rovněž třezalku, která na bodnutí působí nejlépe v kombinaci s olivovým olejem, nebo olšovou mast hojící bodné rány.