Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Borelióza útočí i na podzim, léčbu Crohnovy choroby a epilepsie podpořte bylinami
Klíšťata představují riziko i během podzimu
Riziko onemocnění boreliózou není kupodivu největší během léta, ale přichází až s podzimem. V létě si lidé často dávají pozor a pravidelně se kontrolují, zda nemají po procházce přírodou přisáté klíště. Jejich pozornost však se začátkem podzimu pomalu upadá, čímž se pravděpodobnost onemocnění zásadním způsobem zvyšuje. Borelióza je způsobena bakterií, kterou přenášejí klíšťata, ale dost pravděpodobně také další krev sající hmyz, například komáři. Nakažených klíšťat je u nás asi 10 %, místy se však počty přibližují až 30 %. Ne každé infikované klíště však nutně znamená onemocnění. K rozvinutí nákazy dojde asi u třetiny lidí, které napadl infikovaný hmyz.
Základním příznakem boreliózy je červený flek v místě přisátí klíštěte, který během několika dnů zmizí. Následují příznaky, které mohou připomínat chřipku, například bolesti hlavy, zad a svalů, zvýšená teplota či únava a nevolnost. Pokud je infekce zachycena v tomto okamžiku, mají pacienti až 90% šanci na úplné uzdravení. Problém však je, že téměř u poloviny případů onemocnění se nemusí tento příznak vůbec objevit. Během druhého stadia je postižena nervová soustava, nemocní si stěžují na mravenčení v končetinách, světloplachost a bolesti hlavy. Může dojít i k poruchám srdečního rytmu a nevhodným reakcím imunitního systému. V těchto stádiích klesá naděje na úplné uzdravení na asi 30 %.
V případě onemocnění boreliózou nasazují lékaři antibiotika a také léky proti jednotlivým příznakům. „Hlavním prostředkem pomoci při řešení boreliózy je tinktura z pupenů topolu. Pomáhá tělu borelie likvidovat. Nemoc jako první obvykle napadá játra, která je dobré očistit tinkturami z pupenů jalovce, ostropestřce a žita. V případě napadení pohybového aparátu fungují pupeny olše a borovice či směs černého rybízu a vinné révy. Na problémy s nervovým systémem můžete využít javor babyku nebo bělotrn. Pokud nemoc napadne i zrak, vyzkoušejte schizandru a borůvku,“ radí nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se léčivými účinky bylin zabývá více než 16 let.
Jediný záchvat nemusí znamenat epilepsii
Epilepsie je tělesné onemocnění mozku, které se může rozvinout v každém věku, poprvé se však obvykle objevuje do 20 let. Případy po tomto roce bývají spojeny s úrazem, alkoholismem, nádorem mozku, ale mohou být i následek operace, porodu nebo stresu. Určitou roli samozřejmě hraje také genetika. Epilepsie se může projevovat různě silnými druhy záchvatů. Jediný záchvat však nemusí nutně znamenat onemocnění. Naopak, může se jednat o reakci těla na mimořádné podmínky, například na nedostatek spánku či fyzické vyčerpání.
V případě opakování těchto záchvatů lékaři předepisují vhodné léky, při jejichž užívání musí pacient úplně vynechat alkohol a pravidelně spát. Pokud během dvou let užívání léků přetrvávají záchvaty, které se nelepší, bývá doporučován chirurgický zákrok. „Léčbu epilepsie může podpořit hned několik bylin. Především se jedná o ty, které udržují normální funkci nervového systému. Dobrou volbou v tomto případě je pivoňka, jinan nebo bělotrn a dále javor babyka, který zlepšuje vodivost nervem. Pro dodržování pravidelného spánkového režimu mohu doporučit vrbku, bacopu či výtažek z pupenů lípy,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná.
Když hubnutí nepřináší radost…
Crohnovou chorobou trpí v České republice přibližně 30 000 jedinců. Přesná příčina tohoto chronického zánětlivého onemocnění není dosud známa, pacient k ní ale mívá genetické předpoklady. Riziko propuknutí nemoci dále zvyšuje hormonální antikoncepce, nevyvážená strava, kouření a časté užívání antibiotik. Samotná choroba se nejčastěji projeví mezi 20. a 40. rokem života a jejím spouštěčem může být i infekce bakteriálního či virového původu.
Projevuje se pak jako chronický zánět v jakékoliv části trávicího systému, nejčastěji však v tenkém či tlustém střevě. Lidé postižení Crohnovou chorobou zažívají křečovité bolesti kdekoliv v břišní dutině a stěžují si na zvýšenou míru únavy. Mívají také lehce zvýšenou teplotu a začínají hubnout. Hubnutí u nich může být způsobeno jednak narušeným vstřebáváním živin z potravy, ale také faktem, že se cítí lépe, pokud nejsou sytí. Průvodními příznaky může být i nadýmání a tvorba aft v ústech, přidat se však mohou i problémy, které na první pohled nesouvisejí s trávicím traktem, například řídnutí kostí či onemocnění kloubů.
„Z hlediska podpoření léčby Crohnovy choroby se jako velice efektivní jeví například řimbaba, která stimuluje žaludeční aktivitu a mimořádně působí na veškeré střevní záněty. K regeneraci sliznic napomáhá pýr, pro uzdravení střevní mikroflóry můžete sáhnout po česneku. V kombinaci s pelyňkem, hořcem žlutým a pupeny ořešáku amerického pak pomůže celý střevní trakt pročistit a odstranit i případné parazity. Celou trávicí soustavu pak výborně uklidní směs pupenů dubu, černého rybízu, lnu setého a olše,“ uzavírá Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se specializuje na výrobu bylinných tinktur.