Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Bradavicemi trpí každý desátý člověk. Pomáhá prevence i gemmoterapeutikum z vrby
Za vznikem bradavic, nezhoubných kožních nádorků, stojí skupina papilomavirů HPV. Na začátku mají podobu drobných výrůstků s drsným povrchem, časem se jejich objem může zvětšit. Nejčastěji se objevují na rukou, nohou či obličeji, zejména pak v místech s vysokým množstvím potních žláz. Tyto viry napadají především organismus s oslabenou obranyschopností. Z toho důvodu jimi častěji trpí děti, mladiství, senioři, ale také lidé, kteří prodělali transplantaci či náročné operace. S bradavicemi má vlastní zkušenost každý desátý z nás. Po akné se jedná o druhou nejrozšířenější kožní nemoc.
Bradavice se nepovažují za životu nebezpečné, spíše se jedná o neestetickou a nepříjemnou zdravotní obtíž, v některých partiích se můžeme setkat dokonce s bolestivostí. Na druhou stranu jsou ovšem vysoce nakažlivé. K přenosu dochází přímým mezilidským kontaktem, ale také skrze společně používané infikované předměty. Viry bradavic dlouhodobě přežívají ve vlhkém prostředí, proto se s nimi můžeme vrátit například z veřejných bazénů, saun či společných sprch. Zvýšené riziko pak představuje narušený povrch kůže. V případě, že se viry dostanou až do krve, bradavice se mohou samovolně množit po celém těle. Inkubační doba virů je individuální, obvykle se však pohybuje mezi 4 týdny až 20 měsíci.
Vzniku bradavic lze zabránit svědomitou prevencí. To znamená zcela se vyhnout přímému kontaktu s nakaženým člověkem, ve vlhkém prostředí nechodit naboso, nesdílet společné předměty, dodržovat hygienu a podobně. Ačkoliv lidské tělo dokáže díky imunitnímu systému s bradavicemi aktivně bojovat, jejich samovolné zmizení je většinou zdlouhavé. Mnoho pacientů tak vyhledává pomoc odborníka. Odstranit bradavice lze z lékařského pohledu několika způsoby. Patří k nim kryoterapie, tedy lokální zmrazení za pomoci tekutého dusíku, potírání postiženého místa kyselinou salicylovou, chirurgická cesta, léčba laserem, ale také užívání léčiv.
Také přírodní a bylinné prostředky mohou působit na likvidaci různých kožních problémů, např. bradavic, které jsou hlavně virového původu. I další kožní problémy mají původ bakteriální a virový. Na očistu těla od virů je v tomto případě možné využít eleuterokok, tinkturu ze semen grepu a gemmoterapeutikum z vrby a směs Plasmofit. Tyto prostředky zajistí vnitřní očistu. Na vnější působení je několik prostředků, a to thújový olej a bylinný prostředek Malavit, které používáme na obklady postižené kůže.