Bulimie není jen nemocí mladých dívek

Mezi poruchy příjmu potravy se kromě anorexie řadí i bulimia nervosa, lidově nazývaná bulimie. Onemocnění se projevuje náhlými záchvaty přejídání se s následnými výčitkami svědomí. Dotyční pak volí různé metody vyprazdňování jako je zvracení, požívání projímadel nebo léků na odvodnění. Tato psychická porucha se objevuje u 1 – 3 % dívek a žen do 30 let. Bulimie podobně jako anorexie negativně ovlivňuje nejen lidskou psychiku, ale i tělesné zdraví. V tomto článku se zaměříme především na příznaky bulimie a možnosti pomoci prostřednictvím bylin.
Rubrika: 

Vzhledem k povaze této poruchy nelze příčiny bulimie jednoznačně určit. Vždy se jedná o kombinaci několika faktorů. Nejčastěji se lékaři setkávají s lidmi, kteří mají nízké sebevědomí a lze je označit za perfekcionisty. Dále se bulimie projevuje také u lidí, kteří mají problémy se zvládáním různých nálad a vzteku. K bulimii často inklinují dívky, na které je společností i médii vyvíjen tlak po atraktivitě, štíhlosti a úspěchu. U řady z nich se tak touha po dokonalé postavě může stát počátečním krokem k psychickým poruchám jako je bulimie nebo anorexie. V ohrožení však nejsou jen mladé dívky. K potenciálnímu rozvoji poruchy může přispět i nové zaměstnání, důležité změny v životě nebo tlak okolí na výkon jedince.

 

U bulimiků se objevují různé příznaky, mezi které patří nejčastěji nekontrolovatelné přejídání se velkým množstvím jídla a následné zvracení či užívání léků na vyprazdňování. Dalším průvodním jevem bývá deprese, úzkost a neustálá starost o svou postavu. Mezi viditelnější projevy poruchy patří bolesti v krku, zkažené zuby a dásně, ale i suchá kůže. S častým zvracením souvisí časté bolesti břicha, nadýmání, střevní potíže nebo i dehydratace. U žen se objevují nepravidelnosti v menstruačním cyklu, který může i zcela vymizet. V nejzávažnějších případech bulimie může dojít i k selhání srdce.

 

V případě zahájení léčby bulimie je v akutních případech nutná i hospitalizace. Nejzásadnější je přitom nejprve léčba vnitřních i vnějších zdravotních problémů a následná psychoterapie. Při volbě psychoterapie vždy závisí na daném jedinci, zda lépe přijme rodinnou, skupinovou nebo individuální terapii. Ve většině případů se lékaři navíc spoléhají na léčbu různými antidepresivy nebo léky na potlačení zvracení. Důležité je také pomalé navyknutí na pravidelný příjem stravy a jeho poctivé dodržování. Významnou roli hraje při léčbě rodina a přátelé, kteří se dotyčného snaží motivovat a povzbudit k úplnému fyzickému i psychickému uzdravení.

 

Pomocnou ruku při problémech s bulimií nabízí také bylinky a přírodní léčba, která řeší především důsledky této poruchy. Vzhledem k její povaze je důležitá především vnitřní očista organismu a nastolení normálního fungování těla. Vhodným stimulantem růstu prospěšné střevní mikroflóry je tinktura z fíků, která přispívá také k správnému metabolismu cholesterolu a tuků. Gemmoterapeutikum z pupenů fíků působí zároveň na úsek mozkové tkáně, která ovládá trávení a psychiku. Pomáhá i při problémech s kůží, vlasy a nehty. Pro posílení obranyschopnosti, imunitního systému a zlepšení psychiky je vhodná tinktura z pupenů rozmarýnu, která chrání játra před působením toxických látek a stimuluje tvorbu trávicích šťáv a žluče. Tinktura z eleuterokoku může být vhodným prostředkem pro psychické i fyzické povzbuzení a pomáhá také při únavě a vyčerpání. Neméně důležité je zvládání stresu, s čímž si poradí především tinktura z třezalky. Tinktura podporuje duševní rovnováhu a dobrou náladu, ale také povzbuzuje po fyzické a duševní stránce.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen