Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Bylinková lékárna I: Lichořeřišnice, postrach pro bakterie
Původ byliny
Lichořeřišnice (Tropaeolum) pochází z Jižní Ameriky, odkud se rozšířila do Evropy. Roste bez větších problémů i u nás, ale je choulostivá na mráz. Je to letnička, jednoletka. Nejlepší stanoviště pro ni je na slunci, ale snese i polostín.
Množí se semeny, které se vysévají počátkem května přímo na venkovní stanoviště, nebo je lze předpěstovat v únoru v pařeništi. Na venkovní stanoviště se pak přesazuje koncem května po ledových mužích, kdy už nehrozí mrazíky. Lichořeřišnice je opravdu nenáročná rostlina, s krásnými žluto-oranžovými květy.
Využití v kuchyni
Pěstujete-li si ji doma na balkonu nebo na zahrádce, nemusíte mít obavu ze žádné části rostliny, protože jsou jedlé listy, květy, poupata, semena i hlízy. Chutná podobně jako ředkvička, takže se může nakrájet na chleba nebo vložit do salátů.
Také je možné poupátka nebo semena naložit do octa (připomíná to kapary) a přidávat je do zeleninových salátů. Listy je nutné konzumovat čerstvé, protože při skladování se u nich rozvíjí hořká chuť. Naložená poupata ale nekonzumujte ve velkém množství, protože mají projímavé účinky!
Účinky na lidský organismus
- Lichořeřišnice je nejen zaručenou ozdobou truhlíků a zahrádky, ale má i pozitivní účinky na lidský organismus. Tato léčivka likviduje mnoho nežádoucích bakterií v těle, jako jsou např. stafylokoky, streptokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely.
- Pravidelným užíváním extraktu lichořeřišnice nedochází k opakovanému zánětu močových cest, dokonce se zlepšuje i všem nepříjemná záležitost – inkontinence.
- Je skvělá při doléčení zánětů s hrozbou recidivy. Ten, kdo ji zařadí do jídelníčku, zjistí, že je výborná jako prevence – pomáhá v obranných procesech proti nastuzení.
- Někdy je označována za přírodní antibiotikum. Jestliže se často berou antibiotika, opakují se angíny nebo záněty průdušek či močového měchýře, potom stojí za to lichořeřišnici vyzkoušet.
- Tato bylina se dříve často používala proti vypadávání vlasů a proti lupům, ale i dnes je součástí přírodních přípravků prospívající vlasům (tinktury).
- Čerstvá šťáva nebo obklady z rozdrcených listů mají dezinfekční účinek. Jsou vhodné na poranění kůže, ničí případné mikroorganismy, které by mohly způsobit zánět.
Příprava sirupu
Pokud máte problémy s dýchacím ústrojím či při nachlazení, můžete si připravit sirup z lichořeřišnice: 2 lžíce nasekané rostliny zalijeme sklenicí vroucí vody (ale je možné využít i mléko) a poté vše osladíme medem. Podáváme jednu lžíci každé dvě hodiny.
Příprava čaje
Pro celistvější účinky lichořeřišnice se pije čaj. Stačí čerstvou lichořeřišnici, asi 2 polévkové lžíce, zalít horkou vodou a popíjet vlažný výluh po doušcích. Intenzivnější je varianta tinktury. Prospěšná je i sedací koupel, kdy hrst květů a listů se zalije jedním litrem horké vody – lázeň musí být teplá.
Pochoutka – falešné kapary
Gastronomickou lahůdkou jsou např. falešné kapary, které vytvoříme ze ¼ kg jejích plodů, sklenice vinného octa, 50 g cukru, nového koření, celého pepře, bobkového listu a soli. Osolený ½ l vody uvedeme do varu a deset minut v něm vaříme zelené plody rostliny. Slijeme, necháme okapat, vložíme do vysterilizované sklenice, přidáme koření a zalijeme vroucím octem svařeným s cukrem, bobkovým listem a novým kořením. Zavíčkujeme a čtvrt hodiny zavařujeme. Falešné kapary z lichořeřišnice přechováváme ve tmavém a chladném místě.
Text vyšel ve středeční příloze Práva Dům a bydlení.