Bylinková lékárna III: Bělotrn podporuje svalovou hybnost

Bělotrn kulatohlavý (Echinops sphaerocephalus) pochází ze Střední Asie, Malé Asie a z jižní Evropy, vyskytuje se ale i na Kavkazu a jižní Sibiři. Hojně je rozšířený ve stepních a polopouštních oblastech.

Do Čech byl přivezen nejprve jako okrasná rostlina zahrad, pro svůj neobvyklý kulovitý vzhled. Rychle v Čechách zdomácněl již ve 2. polovině 19. století a uchytil se volně v přírodě, zejména na rumištích. Vybírá si slunná místa, daří se mu na zásaditých a písčitých půdách.

Bělotrn je víceletá bylina, která dosahuje výšky až dvou metrů. Má zubaté listy špičatě zakončené ostny. Rozmnožuje se nejen semeny, ale i dělením tj. pomocí kořenových pupenů, které jsou kousek nad zemí od kořene.

Medonosná rostlina

Je to invazivní druh, ale není považován za rostlinu nebezpečnou pro českou krajinu, vyskytuje se jen lokálně. Někdy je dokonce ve volné přírodě vědomě rozšiřován jako medonosná rostlina, jeho květy mají schopnost vyprodukovat velké množství nektaru a pylu pro včely. Pro svůj netypický vzhled je vyhledávaný jako okrasná rostlina pro použití v suchých vazbách.

Floristické využití

Doma můžete tuhle květinu použít do suché vazby kytice. Suší se snadno: nastříhané květy, v délce stonků, která vám vyhovuje, svážete a zavěsíte květy směrem dolů, nejlépe bez listů. Tahle usušená květina přežije několik let beze změny. Nebo vysadit na zahrádce jen tak, jako pastvu pro včely a oko.

Čím prospívá lidskému organismu

Prospěšné látky pro náš organismus obsahují semena bělotrnu, která musejí být plně vyzrálá. Jsou svými účinky podobné strychninu, proto při jejich používání je zapotřebí velké opatrnosti. Při užívání bělotrnu je lepší sáhnout k přípravkům na trhu, kde jsou k dostání především ve formě tinktury. Nedoporučuje se vyrábět ji podomácku.

  • Výtažky podporují činnosti nervových a mozkových center. Stimulují srdeční sval. Doporučuje se při svalové atrofii, obrně a zánětech nervů.
  • Pomáhá udržovat svalovou hmotu a podporuje svalovou hybnost, zklidňuje při podráždění a bolestech nervového původu.
  • Podporuje rekonvalescenci při těžších úrazech, příznivě ovlivňuje srdeční činnost. Osvědčil se při Alzheimerově i Parkinsonově nemoci.

Text vyšel ve středeční příloze Práva Dům & bydlení.


Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen