Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Bylinková lékárna IX: Dangšen stimuluje obranné procesy
Semena se vysévají nejpozději počátkem dubna do vytápěného skleníku, nebo v květnu kolem ledových mužů (po 12.-14.5.) můžou rovnou do půdy. Tato liána dorůstá až tří metrů.
Při pěstování je třeba zajistit podporu nebo nechat růst převislým způsobem. Velmi hezky vypadá, když pomocí opěr roste do jehlanu. Není náročná na stanoviště, daří se jí na slunci i v polostínu. Má ráda vlhko, ale ne v počátečním období po přesazení. Na konci vegetace rostlině nadbytek vláhy výrazně škodí. Kvete zeleně a má masivní kořeny, které se sklízejí koncem září a října. Rozmnožuje se semeny. Chcete-li si sami semena vypěstovat, rostlinu je nutné umístit do fóliovníku, aby skutečně dozrála.
Léčivá síla tkví v kořenu
Účinné látky jsou především v kořenu. Vykopává se koncem září, začátkem října. Dál se zpracovává sušením, kdy by teplota neměla přesáhnout 50 °C.
Kořen dangšenu svými účinky výrazně posiluje organismus, používá se při vyčerpání a chronické únavě, ale i při velké fyzické námaze. Pozitivně působí na střeva, ledviny a slezinu. Zvyšuje počet červených a snižuje množství bílých krvinek. Užívá se i při chudokrevnosti, slabosti, nechutenství, zvyšuje imunitu a celkovou odolnost organismu.
Reguluje normální tělesnou teplotu, posiluje sexuální aktivitu obou pohlaví. Příznivě působí při úporné dušnosti, pomáhá při prokrvení mozku a prohlubuje spánek. Využívá se tudíž při astmatu či nespavosti.
Odvar z mletého kořene
Odvar z namletého kořene připravíme tak, že jednu vrchovatou polévkovou lžíci vložíme do ½ l studené vody a dáme vařit. Od bodu varu vaříme asi 30 minut. Pije se jednou denně.
Tinktura
Velmi účinná je tinktura, kdy se namletý kořen dává louhovat do 40-65% lihu po dobu nejméně tří týdnů. Nebyly zjištěny žádné kontraindikace. Vůbec nejsilnější účinky jsou v extraktu z pupenů.
Čaj z listů
Pěstujete-li rostlinu doma na zahrádce, můžete z listů dangšenu připravit čaj pro lepší spánek: stačí spařit 2 až 3 polévkové lžíce listů rostliny a zalít horkou vodou, nechat asi 15 minut louhovat. Popíjet čas od času čaj ze zelených lístků je zdravé.
Někdo to rád čerstvé…
Čerstvý list můžete i rozžvýkat – čím déle ho udržíte v ústech (přežvykujete), tím lépe.
Text vyšel ve středeční příloze Práva Dům & Bydlení.