Bylinková lékárna VIII: Třezalka tečkovaná zažene deprese

Třezalka tečkovaná je hojně rozšířená rostlina. Roste téměř v celé Evropě, ale také v Číně, Asii i Africe v mírných a subtropických pásmech. V Čechách ji nalezneme na loukách, okrajích lesa, daří se jí na suchých a travnatých místech. Kvete od června až do září.

Sbírá se kvetoucí nať, nejlépe hned po rozkvětu, protože obsahuje nejvíce léčivých silic. Traduje se, že nejúčinnější je, když se trhá na sv. Jana. Podstatnější ale je, aby bylina byla skutečně v rozkvětu. Lehce se splete s třezalkou skvrnitou, která ale nemá právě takové účinky, jako třezalka tečkovaná. Jak se rozeznají?

Třezalka tečkovaná je na rozdíl od té druhé hodně rozvětvená. Sklízejí se asi 30 cm dlouhé kvetoucí a olistěné vrcholy, které se svážou do svazků a suší na dobře větrném místě ve stínu, na slunci by ztratily barvu. Při umělém sušení by neměla teplota přesáhnout 35 °C.

Jak se dá využít

  • Třezalka se používá vnitřně i zevně. Pomáhá organismu aktivovat obranné reakce proti mikrobním procesům v tkáních. Využívat se dá i na ekzémy, ale oproti kortikoidům jsou výsledky viditelné až po delším čase, ale zato trvalé.
  • Podporuje funkci cévního systému. Vhodně působí při rehabilitaci po cévních příhodách. Spolehlivě působí i při žaludečních, žlučníkových a jaterních potížích.
  • Po úrazech hlavy léčí poškozenou tkáň a odstraňuje otoky, v kombinaci s pelyňkem léčí slinivku břišní a játra, působí též jako mírné kardiotonikum.
  • Působí sedativně, takže se osvědčila při léčbě úzkosti, neklidu, psychického napětí, neurastenii, panice, depresi. Vykazuje i pozitivní účinky v případě roztroušené sklerózy, kdy má výsledky po delším užívání.

Kdo se má třezalce vyhnout

Na druhou stranu má hodně kontraindikací. Není vhodná v případě těhotenství, může snižovat účinky antikoncepce. Při jejím užívání není dobré se vystavovat slunečnímu záření, může dojít k zánětlivým projevům kůže.

Třezalky by se také měli vyvarovat lidé, kteří trpí nízkým tlakem nebo alergií na pyl. Může způsobovat nespavost. Neměla by se užívat déle než tři týdny. Poté je nutné přejít na jinou podobně působící bylinu. 

Tinktura

Tinktura je vhodná jak na vnitřní, tak i na vnější použití. Připraví se louhováním horní části třezalkové natě v 90% lihu po dobu nejméně čtyř týdnů, následně se scedí. Vzniklá červená tekutina se používá buď na přípravu čaje, kdy aplikujeme 10–40 kapek do hrníčku (podle hmotnosti těla), nebo je výborná na kostku cukru v případě žaludečních problémů. Nedoporučuje se vyrábět tinkturu podomácku, lepší je si přípravek zakoupit. Pomáhá koncem podzimu, zahání deprese z nedostatku slunka.

Třezalkový olej

Je velmi účinný, využívá se zejména na potírání ekzémů, hemeroidů a při spáleninách. Třezalkový olej je vynikající prostředek při problémech s páteří. Vyzkoušená je i technika, kdy člověku ležícímu na břichu nejprve nalejeme vrstvičku na prohlubeň kolem páteře a zakryjeme fólií nebo pergamenem. V průběhu 15 minut se olej vsákne do kůže a meziobratlových plotének a uvolní nervy vycházející z páteře. Většinou nastává zklidnění bolestí.

Příprava čaje

Dvě polévkové lžíce sušené třezalky se zalijí ¼ l vody. Pije se nejlépe ráno a večer, po doušcích, vlažný. Čaj směsi třezalky, dobromysli a vrbky úzkolisté vyladí náladu, protože působí na uvolňování serotoninu v mozku, který náladu ovlivňuje.

Text vyšel ve středeční příloze Práva Dům & Bydlení. 

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen