Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Cestu k vysněné postavě mohou urychlit bylinky. Umí nastartovat metabolismus
Spousta lidí, kteří se rozhodnou zhubnout, si myslí, že stačí ubrat s jídlem, vydržet pár hladových dní a výsledek se dostaví. Je sice pravda, že když tělo nemá žádný zdroj energie, začne si ji brát z uložených zásob, ale zároveň také omezí vyživování méně důležitých částí. Pokud někdo delší čas hladoví, začnou se mu třepit nehty, vypadávat vlasy, ochabují mu svaly a celkově se cítí unaveně. Jeho tělo přejde do nouzového režimu a metabolismus se zpomalí. To však vede k tomu, že jakmile začne opět jíst jako předtím, tělo přijaté kalorie neumí tak dobře zpracovávat a tukové polštáře se rychle vrátí.
Pro efektivní a dlouhodobý úbytek váhy proto není dobré držet hladovky, ale spíše začít jíst zdravěji, pravidelně a více se hýbat. Pokud bude mít tělo stálý přísun kvalitních potravin a dostatek aktivního vyžití, je na nejlepší cestě ke zpevnění a zeštíhlení.
Metabolismus nastartuje rozmarýn, kopřiva, tužebník a jalovec
Pro redukci hmotnosti v organismu je třeba posílit a zlepšit metabolismus a celou trávicí soustavu. Správnou funkci trávení a metabolismu je přitom možné podpořit bylinkami. „Mezi prostředky k posile činnosti trávicích orgánů můžeme počítat rozmarýn. Ten zároveň organismu pomáhá překonávat psychickou únavu. Také kopřiva dvoudomá je odedávna využívaným prostředkem k očistě a povzbuzení činnosti jater a celkově trávicích orgánů. Stimuluje žlázy s vnitřní sekrecí a má omlazující účinky na lidský organismus. Trávicí problémy, otoky a potíže spojené s obezitou pomáhá řešit tužebník jilmový. Celkovou stimulaci a detoxikaci trávicího ústrojí nám může pomoci zabezpečit gemmoterapeutikum z pupenů jalovce. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a udržuje čisté cévy,“ vysvětluje nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná.
Pomocníky při hubnutí můžete najít i na běžné české zahradě. Pampelišku sice spousta lidí považuje za plevel, ale její květ, listy i kořen se používají pro očistu organismu a zlepšení funkce jater a ledvin. Podobně přehlížená bývá kopřiva, která pomáhá udržovat nízkou hladinu cukru v krvi a má příznivý vliv na funkci jater. Stejné blahodárné účinky se připisují i petrželce, která se běžně používá při vaření.
Kromě ukládání tuků může být překážkou v hubnutí rovněž zadržování vody v těle. I s tímto neduhem mohou byliny pomoci. „Pro odvodnění a očistu od usazenin můžeme využít pýr a lopuch, které podporují funkci močového ústrojí a pomáhají s očistou. Odedávna využívaným prostředkem k posile a dobré funkci ledvin patří vřes, trubkovec a celík zlatobýl, což jsou byliny, které zároveň pomáhají odstraňovat otoky a jsou prospěšné též při revmatismu a dně,“ radí bylinkářka Podhorná.
Málokdo si uvědomuje, že při hubnutí je potřeba tělu dopřát nejen zdravou stravu a pohyb, ale také dostatek spánku. Pro správné hospodaření s energií musí mít organismus čas pro regeneraci. Pravidelný spánkový rytmus je zásadní i pro udržení dobré nálady a odhodlání, které jsou při snaze o zhubnutí vlastně to nejdůležitější. „Pro pomoc organismu při redukci hmotnosti můžeme využít též další bylinky, jako třeba zpracované čnělky z kukuřice, dále třezalku, která zároveň ovlivňuje psychiku, nebo směs nazvanou Brodecký redukční ortislim složenou z ananasu, vinných hroznů a mořských řas, která stimuluje látkovou výměnu a střevní aktivitu. Také Maté neboli cesmína paraguajská dokáže tlumit pocit hladu, odstraňuje podkožní tuk a zabraňuje ukládání tuků v organismu,“ dodává bylinkářka.