Chybí vám sluneční svit? Vitamín D dokážou doplnit i sušené houby

Při nedostatku slunečního svitu dokážou vitamín D doplnit i sušené houby_shutterstock
Zdravé kosti, svaly a také prevence proti rakovině tlustého střeva, cukrovce a srdečním onemocněním. Všechny tyto výhody tělu přináší vitamín D. V létě si ho organismus vytváří dostatek při vystavení kůže slunci. V zimě ale většině lidí chybí.
Rubrika: 

Nedostatek vitamínu D v zimních měsících způsobuje několik faktorů. Kvůli chladnému počasí se obecně méně pohybujeme venku, sluneční svit má menší intenzitu a kvůli pozdějšímu svítání a brzkému stmívání často strávíme celou dobu, kdy svítí slunce, v zaměstnání.

Pokud tedy nemáme možnost strávit dostatečný čas na slunci, je vhodné přijímat vitamín D z jiných zdrojů. Bohatý na něj je zejména rybí tuk. Není ovšem nutné jíst ho po lžících, jak doporučovaly naše babičky. Dvě porce tučnějších ryb zdaleka postačí. Do jídelníčku je dobré zařadit také vaječné žloutky a tučné sýry i další mléčné výrobky.

Pokud je pro vás představa konzumace tučných ryb nemyslitelná, případně se konzumaci živočišných výrobků vyhýbáte, je vitamín D možné navýšit i z dalších zdrojů. Dobrým příkladem jsou sušené houby. Houby jsou nedílnou součástí naší živé přírody a pro jejich léčivé účinky je užívali již v dávnověku. Například staří Egypťané je považovali za posvátné, neboť věděli, že prodlužují život. Obsahují velké množství bílkovin, ale také minerálních látek. K významným houbám patří houževnatec jedlý, zvaný též šiitake. Kromě toho, že houby obsahují řadu různých bílkovin a minerálů, se rovněž chlubí antibakteriálním a protivirovým působením a jsou prospěšné imunitě.

V dnešní době je kupříkladu značně využívána lesklokorka lesklá, která kromě imunomodulačních a protialergických účinků působí pozitivně též na játra. K houbám s výrazně prospěšnými účinky patří také penízovka sametonohá a žampion. Obsahují glukan flammulin, který se vyznačuje imunostimulačními a antimikrobiálními účinky a působí příznivě na činnost slinivky, navíc je i protialergický.

Z dalších bylinných prostředků můžeme na doplnění vitamínu D použít gemmoterapeutika z jedle, borovice a sekvoje.

Ať už pro získání vitamínu D využíváme jakýkoli zdroj, je důležité, abychom sami jeho účinnost nevědomky nesnižovali. Vstřebávání vitamínu D mohou narušit některé prostředky na hubnutí, laxativa, ale také alkohol.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen