Dědičnost, ale i nevyvážená strava: příčiny očních onemocnění

Zdravý a ostrý zrak je pro nás mnohdy samozřejmostí. Často si ani neuvědomujeme, že až 80 % informací získává mozek právě prostřednictvím zraku. Důležitost zraku si začínáme uvědomovat, až když pocítíme zhoršení vidění, časté slzení nebo zvýšenou únavu. Přestože je velké množství nemocí očí dědičných nebo přichází s věkem, zvyšuje se i výskyt onemocnění kvůli rizikovým faktorům.
Rubrika: 

Zamezit propuknutí nemoci z těchto důvodů, ale i podpořit léčbu již vzniklých onemocnění, lze úpravou životního stylu nebo také tréninkem očních svalů. Lidské oko je velmi komplikovaný lidský orgán. V lebce jsou oči přidržovány očními svaly, které zároveň okem pohybují. Chrání je oční víčka a jsou zvlhčovány slznými žlázami. Oko je také skládá z několika dalších vrstev, které mají ochrannou, ale také vyživovací funkci. Vzhledem ke své náročnosti se bohužel setkáváme s celou řadou očních onemocnění. Mezi ty nejčastější patří takzvané refrakční vady oka, které jsou způsobovány nedokonalostí oční čočky. Paprsky, které procházejí čočkou, se nespojí na sítnici, nebo mohou být také chybně lámány rohovkou a tím pádem nedojde ke koncentraci paprsku do jediného bodu. Z těchto důvodů následně vzniká krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus.

 

Krátkozrakost je nejčastější onemocnění ze skupiny refrakčních vad oka. V současnosti jí trpí až jedna třetina populace. Mezi hlavní příznaky se řadí zamlžené, neostré vidění do dálky, které se dotyčný snaží zlepšit mhouřením očí. Příčiny onemocnění oka nejsou zcela objasněny, ale předpokládá se, že jde o souhrn dědičných předpokladů a různých vnějších faktorů. Vliv na krátkozrakost má i abnormální tvar očnice, častá práce při nevhodném osvětlení nebo dlouhé zaostřování zraku na jemné detaily v blízkosti oka. Krátkozrakost se nedá vyléčit, ale existují různé korekční pomůcky, které zrak pacienta zlepšují.

 

Naopak dalekozrakost se projevuje špatným a neostrým viděním na blízko. Přestože se dalekozrakost objevuje již v mládí, často se projeví až v pozdějším věku. Čočka u mladého člověka je totiž schopná zvýšeným úsilím vadu doostřit. Později však tato schopnost zcela vymizí. Příčin vzniku dalekozrakosti může být mnoho. Podobně jako u krátkozrakosti má velký vliv dědičnost, ale také přílišná námaha očí od monitorů nebo při nedostatečném osvětlení. Onemocnění se projevuje i při alergiích, zánětech oka nebo dokonce při cukrovce. Dalekozrakost lékaři řeší brýlemi, očními čočkami nebo laserovou operací.

 

Při astigmatismu je oko postiženo chybným nebo zdeformovaným zakřivením rohovky. Při tomto onemocnění má pacient problémy s ostrým viděním jak na blízko, tak na dálku. Nejčastěji se jedná o vadu vrozenou, avšak existuje i mnoho případů projevů této vady až během života. Jedná se především o úrazy, záněty očí nebo různá onemocnění, která zhmožďují oko a rohovku. Astigmatismus se často projevuje i u alergiků, kteří si protírají a dráždí oči. Řešením jsou opět brýle či kontaktní čočky, které však vadu neléčí. Při astigmatismu však existuje způsob, jak se této nemoci trvale zbavit. Jedná se o nitrooční operaci, při které se operuje nesouměrná rohovka nebo je možné čočku úplně nahradit čočkou umělou.

 

Zdravý zrak a ostré vidění si rozhodně zasluhují naši péči. Přestože se některým onemocněním nelze zcela vyhnout, můžeme činnost zraku alespoň podpořit vhodným chováním. Základem prevence je dostatečný přísun vitamínů A, C, E a dalších prvků jako jsou zinek a selen. Při práci mysleme na vhodné osvětlení, ale také na přestávky a odpočinek očí. To platí také při sledování televize či monitoru. Lidé, kteří již brýle či čočky nosí, by měli dbát na to, aby měli vždy správný počet dioptrií a používali jen ty pomůcky, které jim vyhovují. Kontaktní čočky mají navíc omezenou trvanlivost a je potřeba se o ně také náležitě starat. Kromě těchto opatření buďme opatrní také při různých činnostech, u kterých je zvýšené riziko poranění očí. U každé takové činnosti se doporučuje používat ochranné brýle. Při výskytu zánětu nebo jiných problémů je důležité, co nejdříve navštívit lékaře a problém s ním konzultovat.

 

Také očím můžeme dopřát pomoc ve formě bylinných přípravků. Pro zlepšení kvality, ale i intenzity vidění je vhodná tinktura z klanoprašky čínské, která zároveň odstraňuje pocity únavy. Tradičním pomocníkem pro zdravý zrak jsou borůvky. Doporučuje se užívat 2x až 3x denně tinkturu z borůvky, která zlepšuje noční vidění a léčí šeroslepost. Podporuje také zdravou funkci zraku, zrakového systému a cévní soustavy. V postupujícím věku podpoříme udržení zdravého zraku tinkturou z jinanu dvoulaločného, který rovněž podporuje mozkové funkce a paměť. Pro zrak je sestavena také speciální léčebná kúra, která obsahuje několik bylin. Bříza, schizandra, jinan a borůvka spolupracují na očistě jater a také příznivě posilují činnost zrakového nervu a očních sliznic. Pro správnou činnost očí je také důležité posilovat a podporovat nervovou soustavu. Tinktura Neurosan je složena z bacopy, která pomáhá udržovat duševní koncentraci, dále z babyky, která podporuje normální metabolismus bílkovin, sacharidů a tuků a z jinanu, který má příznivý vliv na cirkulaci krve.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen