Dehydratace organismu přináší závratě, nevolnost, ale i srdeční choroby. Čistou vodu nahradí bylinkové čaje

Dehydratace organismu představuje v létě nebezpečí, které není radno podceňovat. Nedostatek vody v těle se totiž na lidském zdraví může vážně podepsat. Přichází zcela nenápadně a projevuje se několika způsoby. V letních měsících, obzvlášť v parných a horkých dnech, je proto nezbytné dodržovat pitný režim. Pokud vašemu žaludku nedělá dobře čistá voda, je možné ji nahradit bylinnými čaji.
Rubrika: 

V létě je typické, že z těla vypotíme zvýšené množství vody. Podle odborníků však už ztráta 1 % tekutin může vyvolat pocit dehydratace. Pokud tělo přijde o 4 % vody, dostaví se žízeň, kterou často doprovází také bolest hlavy, nevolnost, závratě, únava, změny nálad, snížená fyzická i mozková výkonnost nebo schopnost se soustředit. Pro podporu nervového systému se hodí například tinktura z kozlíku lékařského. Při závratích je zase výborným pomocníkem lékořice, která tlumí také nevolnosti a žaludeční potíže.

Nedostatek vody v těle se projevuje i po fyzické stránce. Dehydrataci poznáme podle vysušené pokožky, popraskaných rtů, suchého pocitu v ústech či tmavší moči, než je běžné. Dehydratace, zejména dlouhodobá, přináší i závažnější zdravotní komplikace. V těle putuje hustší krev, snižuje se krevní tlak a může být spouštěčem řady kardiovaskulárních onemocnění. Na podporu krevního tlaku je možné využít hned několik bylin – např. jmelí, kotvičník, hloh a aronie. Důležitá je též očista cév, kde mohou pomoci bylinky jako pelargonie, gotu kola, kaštan či jeřáb oskeruše. Pro zlepšení kvality cévních stěn využijeme tinkturu ze lnice a bez černý.

Při nedostatku vody se může dostavit také porucha ledvin, infekce močových cest či zácpa anebo průjem. Pokud je organismus výrazněji dehydrovaný, můžeme upadnout až do bezvědomí. A v nejhorším případě, kdy tělo přijde o 8 % vody, může člověk dokonce zemřít. Pravidelný a dostatečný pitný režim je proto klíčovou prevencí před dehydratací organismu a jejími následky. Doporučuje se vypít 0,3 litrů tekutin na každých 10 kilogramů tělesné hmotnosti.

Ideální je čistá pitná voda, která je pro tělo nejzdravější. Mohou však nastat situace, kdy se při dlouhodobém pití vody nedělá člověku dobře. Samotná voda je nevhodná například při nevolnostech,  protože posiluje pocit zvracení a nedodá organismu živiny, které ztratil při průjmech. Variantou jsou proto bylinkové čaje, například z kopřivy, máty a meduňky, které do těla přivádí také vitamíny. Výjimkou je však černý a zelený čaj. Ty obsahují podobně jako káva kofein, který naopak podporuje odvádění vody z organismu a dehydrataci organismu ještě zhoršuje. Pít by se mělo pravidelně a v menších dávkách.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen