Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Jak přirozeně bojovat s chřipkou
Nejprve si řekněme, že prodělat nějakou rychlou chřipku, kterou si poctivě vyležíme, není žádná tragédie. Díky tomu, že necháme naše tělo ten boj vyhrát, se náš organismus a naše imunita vlastně posiluje. Důležité je ale nechat tělo v klidu a nemoc nepřecházet. Odpočinout si, vyležet se, hodně pít a odpočívat. Pokud nemoc přechodíme, zaděláváme si na mnohé komplikace, které nás mohou obtěžovat mnohem více, než pár dní v posteli.
Můžeme se nějak na ataku podzimních virů a bakterií připravit?
Na podzim je obzvláště důležitá strava – šedivé dny je nutné vyvážit pestrým jídelníčkem plným živin. Nezapomínejme na zeleninu, dostatek bílkovin, vlákniny a dostatek dobrých tekutin. Králem podzimního talíře je obyčejné kysané zelí, tím nahrazujte čerstvou zeleninu, které už není takový dostatek. Studené nápoje nahrazujte bylinkovými čaji, které nejen že vhodně doplňují váš pitný režim, ale také posilují organismus – zkuste třeba šípkový čaj slazený medem nebo čaj z čerstvého zázvoru. Bylinkové čaje mají dobrou chuť a krásně voní. A pokud jejich pití ještě doplníte kvalitním medem, který je obohacený o účinky bylin, postavíte se nemocem opravdu účinně. Na trhu můžeme najít kombinaci medu a bylin od firmy Naděje, doporučujeme med Api – Imun a med Api – Respiro. Oba medy jsou obohaceny o výluhy z bylin a z pupenů rostlin, které podporují posilování imunity a očištění dýchacího systému od nežádoucích bakterií.
Bylinky ale nejsou jen lahodné a voňavé, umí toho mnohem více. Umí podpořit naši imunitu a také umí likvidovat v těle špatné bakterie a viry. Paní Jarmila Podhorná z Brodku u Konice účinky bylinek zkoumá už mnoho let a jejich účinky dobře zná. Jednotlivé byliny umí sestavovat do kúr, které umí zapůsobit cíleně a přesně. Pracuje nejen s bylinami, ale také s výtažky z pupenů rostlin – ty mají velmi dobré regenerační schopnosti. Je to logické, v pupenu rostliny se koncentruje to nejlepší a nejsilnější, co rostlina potřebuje k růstu.
Zeptali jsme se jí, které byliny umí nejlépe čelit nástupu bakterií a virů v podzimním období.
„Nejsilnějším bojovníkem s bakteriemi je nepochybně lichořeřišnice. Její účinek je dobře znám už po staletí. Naopak účinky výtažku z grepových jader známe teprve pár desítek let. Velmi známým a účinným je také česnek. Na boj s bakteriemi doporučuju také tinkturu z topolu, který umí dobře dezinfikovat organismus.
S viry je to těžší, protože klasická medicína nemá na boj s viry tak účinný prostředek, jako jsou antibiotika na boj s bakteriemi. Některé byliny ale umí působit i v případě virových onemocnění. Nejsilnější je opět extrakt z grepových semínek a já jsem ráda, že máme potvrzeno, že náš extrakt patří k těm nejkvalitnějším na českém trhu. Zabýváme se také gemmoterapií – zkoumáme účinky extraktů z pupenů rostlin. Jako dobrý antivirový prostředek se nám jeví vrba. A nesmím zapomenout na eleuterokok neboli čertův kořen, který umí posílit organismus natolik, že se pak lépe atakům virů brání.“
Výše uvedené byliny působí i preventivně. Chceme-li ale opravdovou prevenci, můžeme se na nástup chřipkového období připravit už koncem léta a to užíváním kúry, která blahodárně působí na posilování imunity a na prevenci chřipky. Obě kůry jsou sestaveny z tinktur bylinných i pupenových. Jejich účinky se vzájemně doplňují a posilují. Nepřekvapí nás, že kúry jsou sestaveny z bylin jako je lichořeřišnice, grep, vrba, echinacea či z bylin, které umí čistit organismus, a tím tak posilovat jeho obranyschopnost.
Nezapomínejme ale, že náš dobrý stav je komplexem mnoha faktorů a vliv na naše zdraví má i psychika. Takže se nepřepínejme, snažme se o sebe pečovat, dělejme si radost a dopřejme si odpočinek a relaxaci. Třeba ve voňavé bylinkové koupeli!