Jak ošetřit kůži spálenou od sluníčka? Pomůžou běžné suroviny

Jak ošetřit kůži spálenou od sluníčka? Pomůžou běžné suroviny
Lidská kůže se může spálit již po půl hodině na slunci. V létě by proto lidé měli myslet hlavně na prevenci. Opalovací krém je nutností nejen na dovolené u moře, ale například také při práci na zahradě nebo pobytu ve městě. Když už ale ke spálení pokožky dojde, první pomoc zvládnete jednoduše sami. Poslouží vám k tomu prostředky, které máte běžně v kuchyni.
Rubrika: 

 

Asi nejznámějším pomocníkem v boji s popálenou pokožkou je bílý jogurt. Pokud si vychlazeným jogurtem z lednice potřete spálené části těla, zmírníte tím nejen nepříjemné pocity, ale díky jeho probiotickým kulturám a enzymům kůži dopřejete i uklidňující a hojivé účinky. Toto pravidlo platí pro všechny mléčné výrobky. Jako náhrada jogurtu tak klidně může sloužit tvaroh nebo mléko. Podobné účinky má také vaječný bílek.

Bylinky jako vnitřní lék

Další alternativu v péči o zarudlou pokožku představují obklady z bylinek. Například odvar z heřmánku pravého urychluje hojení kůže. Chladivé účinky má zase výluh z máty. Nevýhodou ovšem je, že odvar neslouží jako okamžitá úleva, protože jeho příprava a vychlazení zabere více času. Bylinky však mají sílu pomáhat lidskému tělu i vnitřně. „Při vnitřním užívání se zaměříme hlavně na byliny podporující regeneraci organismu a pokožky. K nejlepším bylinám podporujícím regeneraci organismu patří rakytník řešetlák, který je takový biogenní stimulátor, obsahující spoustu různých vitamínů, hlavně vitamín C a D. Posiluje zároveň obranyschopnost organismu. Nejsilnější regenerační působení mají gemmoterapeutika, hlavně černý rybíz, lesní bez hroznatý a ořešák královský, které dodávají organismu spoustu látek potřebných k činnosti. Dále je to kopřiva čistící a regenerující organismus. Pro regeneraci pokožky je přímo několik bylin jako lopuch, pýr, houbička penízovka nebo gotu kola,“ říká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Nezapomínejte na hydrataci

Sluníčko vysušuje nejen pleť, ale také celý organismus. Kromě ledové sprchy by si lidé po dlouhém pobytu venku měli dopřávat i dostatečný přísun tekutin. Přes léto je to u dospělého až tři litry denně a u dětí dva litry. Při zátěži to může být ještě více. „Pro lepší práci ledvin a celého močového ústrojí jsou vhodné byliny vřes, celík zlatobýl, trubkovec, k desinfekci močových cest brusinka a lichořeřišnice,“ doporučuje bylinkářka.

Jak spálení předejít

Spálené pokožce by se však všichni měli snažit předejít. Letní rutinou by mělo být používání krému s vysokým ochranným faktorem. Na pokožku by ho lidé přitom měli opakovaně natírat co dvě hodiny. Celkově by ale lidé namísto vystavování se slunečním paprskům, měli vyhledávat spíše místa ve stínu. Zejména to platí v přímořských letoviscích, kde panuje přes poledne velký žár. Ne nadarmo si jižní národy zvykly v době největšího horka užívat klidnou siestu někde ve stínu.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen