Léčba bércového vředu není snadná

Stále větší procento lidí postihuje chronické a dlouhodobé onemocnění, které je známé jako bércový vřed. Pravděpodobnost jeho výskytu se zvyšuje s věkem, více ohroženy vznikem vředu jsou ženy.
Rubrika: 

Příčiny tohoto onemocnění jsou nejčastěji cévního původu, kdy dochází k přetlaku krve v dolních končetinách. Cévy se proto postupně rozšiřují a průtok krve těmito oblastmi se zpomaluje. K tomu se připojuje otok nohou, který vzniká v důsledku toho, že krev v dolních končetinách neproudí správně. S tím souvisí i ztenčování pokožky, která začíná vysychat, nebo naopak mokvá. Samotný vřed se pak nejčastěji vyvine z malého poranění, které takto oslabená pokožka není schopná zahojit.

Mezi rizikové faktory vzniku bércového vředu tedy patří především ty, které ovlivňují cévní onemocnění. To postihuje lidi ve vyšším věku a v těhotenství. Svoji roli samozřejmě hraje také obezita, nedostatek pohybu, případně dlouhé stání či naopak sedavé zaměstnání. Vedle genetických predispozic má negativní vliv také kouření. Bércové vředy se objevují také u diabetiků nebo u osob s vysokým krevním tlakem.

Léčba tohoto problému je časově náročná, vřed se navíc může často vracet. Doporučuje se komprese elastickými obinadly, která pomáhají odstraňovat zmiňovaný přetlak krve. Velmi efektivní bývá vlhké ošetření rány, při němž nejrůznější krycí materiály vytvářejí vlhké mikroklima. To urychluje hojení vředu a chrání jej před vysycháním i před průnikem další infekce. 

Také příroda nabízí několik možností, jak si s bércovými vředy poradit. O tom, jak řešit problémy s křečovými žilami, jsme psali již v tomto článku. Přidat můžeme ještě mast z vlaštovičníku, měsíčku a topolu, případně diviznový olej, který posiluje cévní stěny. 

U problémů s bércovým vředem je třeba si uvědomit, že musíme zajistit očistu těla od virů a bakterií. K tomu můžeme využít tinkturu z lichořeřišnice, česneku nebo penízovky. Dále je důležitá očista jater, ledvin a ostatních vnitřních orgánů, ke které slouží gemmoterapeutika z jalovce, ostropestřce, vřesu a brusinky. Samozřejmě neméně podstatné je pročištění cév, kde pomůže tinktura z pelargonie, gotu koly, echinacey a gemmoterapeutika z kaštanu jírovce, jeřábu, kotvičníku, kukuřice či jinanu. Aby očistné látky odešly z organismu, je možné využít břízu, jasan a buk

Na samotný bércový vřed se skvěle osvědčuje olšová mast, kterou je vhodné mazat okolí rány, případně čtyřkvětová mast s bezem. Použít můžeme Matuzalém gel, který je možný aplikovat i přímo do rány. Proti otokům pomáhá thújový olej. Pro revitalizaci kůže je dobré aplikovat měsíčkový výluh

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen