Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Leden zvyšuje nároky na paměť. Posílí ji ženšen, gingko biloba a gotu kola
Po vánočních svátcích, kdy si mnoho z nás bere dovolenou a odpočívá, zase musíme co nejdříve nastartovat mozek a zapojit se co nejrychleji do pracovního procesu. Na naši paměť jsou začátkem roku kladeny nároky po všech stránkách. Aby dobře fungovala, je potřeba ji posílit. Pomocníkem může být ženšen, gotu-kola i třezalka.
Lidský mozek je fascinující orgán a váže se k němu celá řada zajímavostí. Věděli jste například, že obsahuje zhruba 100 miliard neuronů a trilión spojů mezi nimi? Nebo že váha mozku se pohybuje v rozmezí 1 300 až 1 500 gramů a je ze 75 % složený z vody? Také se říká, že leváci mají lepší paměť než praváci a že v krátkodobé paměti lze uchovat pouze sedm věcí.
Paměť samotná se pak dělí na senzorickou, krátkodobou a dlouhodobou. S pamětí se neodmyslitelně pojí také zapomínání. Důvodem, proč zapomínáme, je například to, že se pamětní stopy přirozeně rozpadají s přibývajícím věkem. Zapomínání nás také chrání před zahlcením mozkové kapacity. Poruchy paměti mohou signalizovat ale také neurologické onemocnění, stres či nezdravý životní styl.
Mozkové buňky je proto potřeba pravidelně trénovat, vyživovat je a posilovat jejich funkčnost. Díky tomu mohou pracovat déle a zdravěji. V tomto směru se osvědčil například doplněk z bylin gingko biloba a gotu kola. Duševní zdraví podporuje také ženšen, který příznivě působí na kognitivní a duševní výkonnost. Kromě toho je i výtečným antioxidantem, podporuje fyzické a duševní zdraví, posiluje obranyschopnost organismu a v neposlední řadě kontroluje správný krevní tlak.
Na podpoře kognitivních funkcí se podílí i bakopa drobnolistá, bylinka, kterou africké a asijské národy, odkud pochází, používají při učení. Povzbuzení paměti lze najít také u třezalky. I ta vykazuje další účinky, například působí příznivě na trávení, funkci ledvin, dýchací systém či pokožku.