Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Letní gynekologické problémy vyřeší lékař, zmírnit obtíže pomůže i bylinná sedací koupel
Gynekologické záněty, kvasinkové infekce i vaginální mykózy patří k nejčastějším sezónním zdravotním obtížím. Během léta postihnou 20 až 40 % žen každého věku. Příčinu mají přitom totožnou. Může za ně kombinace teplého a vlhkého prostředí, kdy ženy tráví více času ve vodě a v mokrých plavkách, nepřizpůsobení spodního prádla a oblečení, které je často neprodyšné a dochází k zapaření, dehydratace organismu, oslabená imunita nebo nedostatečná hygiena. Ochranné bakterie, takzvané laktobacily, sídlící uvnitř pochvy se pak dostávají do nerovnováhy a ustupují množícím se škodlivým mikroorganismům. Tyto obtíže se přenášejí a nabývají na intenzitě také pohlavním stykem.
Pravděpodobně nejčastějším ženským problémem vůbec je výtok. Určitá vlhkost poševní sliznice je normální, ale pokud ji napadne infekce, sekrece nabývá na množství a doprovází ji nepříjemné svědění a pálení. Gynekologické záněty se dále projevují bolestmi v podbřišku, nepravidelnou menstruací, případně i bolestivostí při pohlavním styku. Tuto obtíž není radno podceňovat. Přenáší se pohlavně a může ohrozit zdraví obou partnerů. Infekce se může dále rozšířit do močových cest a děložního hrdla, v krajních případech vede až k narušení plodnosti.
Během letních měsíců se ženy mohou setkat také s kvasinkovou infekcí známou jako vaginální mykóza či kandidóza, která má tendenci recidivy. I tato obtíž bývá spojována se silným výtokem, svěděním a pálením, zarudnutím pochvy, případně bolestí při pohlavním styku. Způsobuje ji kvasinka candida albicans, které vyhovuje teplé a vlhké prostředí. V lidském organismu se sice vyskytuje běžně, ale při narušení rovnováhy se rozmnoží a stane se tak původcem infekce.
V případě zaznamenání těchto příznaků je na místě vyhledat pomoc lékaře, který zahájí vhodnou léčbu. Řešením bývá užívání léků, nejčastěji antimykotik nebo širokospektrálních antibiotik, obvyklé bývá také zavádění tablet, mastí a čípků. Současně s medikamentózní léčbou se doporučuje posilovat imunitu, zvýšit osobní hygienu, vyhýbat se rizikovým místům a omezit či zcela vyloučit sexuální styk.
Podpořit zdraví intimních partií pomohou také vybrané bylinky, tinktury a bylinné kúry. V boji proti zánětlivým onemocněním ženských orgánů a výtokům lze použít doplněk ze směsi bylin a pupenů břízy, černého rybízu, maliníku, jeřábu ptačího a penízovky sametonohé. Tyto bylinky posilují obranyschopnost organismu proti škodlivým mikrobům, intenzivně působí proti plísním i bakteriím a prokrvují orgány. Kromě zánětů i výtoků působí navíc příznivě i na hormonální nerovnováhu. Pacientky si mohou pravidelně dopřát také sedací koupel s přírodním preparátem z měsíčku, řebříčku, kontryhelu, přesličky, lichořeřišnice a chmelu. Kombinace těchto bylinek je řešením při zánětlivých stavech, mykózách, ale také při potížích souvisejících s klimakteriem či sterilitou.