Lupénkou trpí až 3 % populace. Braňte se bylinami

Pravděpodobně autoimunitní onemocnění zvané také psoriáza není plně vyléčitelné. Současná medicína i bylinná terapie však ví, jak zmírnit či odstranit její příznaky.
Rubrika: 

Samotná lupénka není většinou pro člověka, který jí trpí, nebezpečná, avšak dokáže mu zásadním způsobem znepříjemnit život. Nejčastěji se rozvine v období dospívání a rané dospělosti, obvykle ve formě šupinek, puchýřů nebo zánětlivých ložisek. Místy, kde se tyto příznaky objeví, bývají lokty, kolena, pokožka hlavy nebo záda. 

Nadpoloviční většina těch, kteří lupénkou onemocní, mají k této nemoci genetické predispozice. Rizikovým faktorem však může být také nadměrný stres nebo nejrůznější hormonální změny, které souvisí například s pubertou, těhotenstvím či přechodem. Za jeden z možných startérů nemoci bývá považována také přítomnost cizího viru či bakterie, které aktivují činnost imunitního systému.

Účinná prevence psoriázy bohužel neexistuje. K léčbě se využívají masti, které obsahují kortikoidy, dehet či salicylát. Jako velmi účinné se ukázalo být sluneční záření, proto se pacientům s lupénkou doporučují letní pobyty u moře. Často se také v létě projevy lupénky zlepšují.

Také bylinná terapie zná svoje prostředky ke zlepšení projevů psoriázy. Velmi účinný je například pupalkový olej, který mimo jiné působí kladně i v případě atopického ekzému a zvyšuje odolnost organismu vůči stresům. 

Při řešení problémů lupénky, či alespoň při snaze o její zlepšení, si musíme uvědomit, že je nutná očista jater, slinivky a též zlepšení nervového stavu nemocného. Bylinkami první volby jsou ostropestřec a jalovec na játra, pýr a lopuch na klouby, na zklidnění lípa, rozmarýn, vřes a šišák. Účinná je také směs z několika bylin s názvem Psorisan.

Otázkou je, zda se na tomto problému mohou podílet určité druhy parazitálních záležitostí. V takovém případě je možno využít tinkturu z topolu či směs Chlamysan a Helmifit.

Jelikož tato nemoc je kožní záležitostí, můžeme zklidnit pokožku potíráním mastí Psorikalis, která kombinuje léčivé účinky kalisie a březového dehtu.

Také nám může být nápomocná směs bylin do koupele na zklidnění pokožky. V případě, že nevlastníme vanu, můžeme využít tohoto výluhu ve spreji. Na pokožku ve vlasech se nabízí použít výluh z kořene lopuchu.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen