Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Neléčené pálení žáhy se může vymstít. Pomůže pýr
Zatímco v případě těhotných problém obvykle odezní krátce po porodu a není třeba jej léčit, u ostatních je léčba namístě, a to obzvláště v případě, že se pálení žáhy objevuje opakovaně. Mezi rizikové faktory patří především nevhodná strava a špatný životní styl. Pálení žáhy se často vyskytuje u lidí, kteří jedí nepravidelně anebo konzumují najednou velké porce jídla. Příčinou mohou být také tučné či smažené pokrmy, stejně jako cigarety a alkohol. Problémy s pálením žáhy mohou také souviset s nadměrnou hmotností, při níž je na žaludek vyvíjen větší tlak. Svou roli hraje i dlouhodobý stres.
Prevence tohoto problému spočívá především ve vyloučení výše uvedených rizikových faktorů. Vedle tučných a smažených pokrmů je dobré také omezovat kořeněná a špatně stravitelná jídla. Pomoci nám může také zařadit do jídelníčku potraviny s dostatkem vlákniny, tedy ovoce a zeleninu. Pokud však pálení žáhy podceníme, může nám hrozit vznik vředů a zároveň se zvyšuje riziko vzniku zhoubného nádoru.
Lékaři nejčastěji předepisují takzvaná antacida, která sníží kyselost obsahu žaludku. Další léky pak upravují tvorbu žaludečních kyselin či peristaltiku. Proti pálení žáhy mohou však pomoci také byliny. Nejčastěji je využíván pýr, který podle odborníků potahuje bolavé sliznice léčivým slizem. Na celou trávicí soustavu pak má blahodárný vliv Fit-kolon, což je směs pupenů dubu, černého rybízu, lnu setého, brusinky a olše. Dále je třeba pročistit žaludek od plísní a bakterií. Zde je velice účinná tinktura z grepu, na plísně penízovka a česnek. Někdy až neuvěřitelně zabere olej z rakytníku nebo i výtažek z houby čagy – Befungin. Obojí působí regeneračně na sliznice jícnu i žaludku a mají též i do určité míry protinádorové účinky. Doporučován bývá také ostropestřec či lnice.