Nepodceňte chřipku ani lehké nachlazení, účinnou zbraní je přírodní prevence

Chřipkou každoročně onemocní téměř milion a půl obyvatel České republiky a nachlazením si každý z nás během roku projde zpravidla několikrát. Na podzim jsou obě nemoci skloňovány častěji než v kterémkoli jiném ročním období. V obou případech se jedná o nemoci dýchacích cest a ať už hovoříme o „obyčejném“ nachlazení, či zákeřné chřipce, je nutné proti nim statečně bojovat.
Rubrika: 

Na první pohled mohou obě onemocnění provázet obdobné příznaky – zvýšená tělesná teplota, bolest v krku, rýma, kašel, bolest hlavy či celková únava. Zatímco s nachlazením se tělo více či méně dokáže vypořádat samo, chřipka vyžaduje řádnou léčbu, především přísný klid na lůžku, a to minimálně v průběhu několika prvních dnů. Inkubační doba chřipky se pohybuje okolo 18 až 24 hodin a zpravidla nastupuje velice rychle. Nemocné trápí celková schvácenost, bolest celého těla, zejména končetin, dostavit se může také nevolnost nebo průjem či zácpa. I když akutní fáze zpravidla odezní po pěti až sedmi dnech, není radno chřipku přecházet, pak se totiž vystavujete riziku návratu v mnohem horší podobě. Lékem proti chřipce ani jiné virové nákaze v žádném případě nejsou antibiotika. Ta mají smysl jen v případě komplikací, které způsobily bakterie. Pomoci vám mohou léky na sražení teploty, sirupy proti kašli a spreje či kapky na ucpaný nos. Nejvíce ovšem svému tělu prospějete odpočinkem, dostatečným přísunem tekutin a vitamínů.

Prevence proti nachlazením, virózám i chřipkám je velmi podobná – na prvním místě stojí soustavné posilování imunity a dodržování zdravého životního stylu, který zahrnuje především pravidelný pohyb a zdravou stravu. V průběhu léčby samotné spoléhejte na přírodní zdroje vitamínů – nejlépe v podobě čerstvého ovoce a zeleniny. Oblíbeným přírodním bojovníkem s nachlazením i chřipkou je například zázvor, který můžete dobře oloupaný a nastrouhaný zalít horkou vodou, dochutit citronem a medem a v průběhu celého dne popíjet. Důvěřovat můžete také bylinným extraktům, které mají jak antivirové, tak antibakteriální účinky s příznivým vlivem na imunitu našeho organismu. Užitečným pomocníkem se může stát například tinktura z černého rybízu s vysokým obsahem vitamínu C. Pupeny lichořeřišnice, proslulé svým antibakteriálním působením, zároveň omezují nadměrný výskyt streptokoků, stafylokoků, salmonely a bakterií v dýchacích cestách. Pokud je možnou příčinou zlatý stafylokok, pak může pomoci tinktura z česneku. Na celou oblast zátěží – od virů až po parazity – je účinná tinktura ze semen grepu.

V případě, že už chřipka propukla, lze využít gemmoterapeutické preparáty z vrby a bazalky posvátné. Slouží jak proti virům, tak proti horečce. Důležité jsou také prostředky stimulující nadledvinky, které posilují imunitu, jako například echinacea, maralí kořen či eleuterokok a gemmoterapeutika z černého rybízu, ořešáku královského či lesního bezu hroznatého.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen