Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Ničí vám zima vlasy a nehty? Vitamíny doplní rakytník, stopové prvky dodá tělu sekvoj a borovice
Především pro ženy je podzim a zima kritickým obdobím, kdy je trápí nadměrné vypadávání vlasů a lámající se nehty. Denně zdravému jedinci vypadne zhruba 50 až 100 vlasů. Když však počet vlasů v hřebenu viditelně překračuje tuto normu, česání se brzy stává noční můrou.
Zhoršenou kvalitu vlasů a pokožky hlavy způsobuje často nevlídné počasí a výkyvy teplot. Také kratší dny a nedostatek sluníčka zapříčiňují nedostatečnou tvorbu hormonů, jako je například melatonin a prolaktin, které jsou pro zdravé vlasy a nehty důležité.
Příčin řídnutí a padání vlasů však může být více. Nejčastěji je na vině hormonální nerovnováha a nedostatek vitamínů a minerálů. Na kvalitě vlasů se také velmi podepisuje nezdravý životní styl a nadmíra stresu, a to samé platí i pro kvalitu nehtů. Proto je jedním z prvních řešení úprava jídelníčku. Strava by měla být bohatá na vitamin B, selen, zinek a železo. Důležitý je i správný příjem vápníku a bílkovin, a především aminokyselin. Ty najdete například v syrovátce, cibuli, česneku, brokolici a ovsu. Stopové prvky potřebné pro růst a zlepšení kvality vlasů i nehtů dodají tělu gemmoterapeutika z borovice, jedle a sekvoje.
Bylinkou první volby při vypadávání vlasů je lichořeřišnice. Zmírnit vypadávání vlasů napomáhá také lopuch. Lopuchový olej či výluh má příznivý vliv nejen na padání vlasů, ale i na kvalitu vlasové pokožky. Kvalitu vlasů posílí tinktura z kopřivy, která působí i proti lupům. Příznivé účinky na kůži, vlasy a nehty má též tinktura z penízovky, která působí i proti plísním.
Hormonální nerovnováhu u žen můžeme podpořit pomocí ptačího jeřábu, maliníku či měsíčku. U mužů je nápomocný kotvičník, dub či maralí kořen. Nedostatek vitamínů doplní černý rybíz nebo rakytník.