Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
5 nejrozšířenějších mýtů o chřipce aneb jak zatočit s chřipkou přírodní cestou
Prostějov, 18. února 2013
1. Mýtus: Na chřipku zaberou antibiotika.
Pokud vám doma zbyla po nějaké nemoci antibiotika, rozhodně se s nimi nepokoušejte vyléčit chřipku. Chřipka je totiž virového původu, zatímco antibiotika likvidují bakterie. Proto na chřipku nezaberou. „V případě onemocnění chřipkou raději vyhledejte lékaře, který vám předepíše vhodné léky. Pokud chcete podpořit účinek předepsaných léků, sáhněte po bylinách a výrobcích z nich. Jejich nesporná výhoda proti lékům totiž spočívá v tom, že nemají vedlejší účinky. Proto neškodí a mohou se užívat i při klasické léčbě,“ vysvětluje Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se specializuje na výrobu bylinných tinktur, mastí, olejů a výluhů.
2. Mýtus: Při chřipce mi stačí zvýšit dávky vitamínu C.
Vitamín C určitě působí příznivě při zvyšování imunity, v boji s chřipkou však samotné zvýšení jeho příjmu nestačí. Rozhodně totiž nepomůže s horečkami a vysokými teplotami, které lidský organismus během chřipky trápí. Na ty jsou vhodnější antipyretika, tedy látky se schopností snižovat horečku. Ta můžete mimo podoby léků nalézt i v přírodní formě. Z bylin se nabízí vrbová kůra, tužebník jilmový nebo topol. Je také dobré poohlédnout se po přípravcích, které vyvolávají pocení. Takovou schopnost má například černucha, která má navíc analgetické účinky. Po vyléčení z chřipky je vhodné posilovat celkovou imunitu, k čemuž jsou výhonky řeřichy, třapatka, otužování a pobyt na čerstvém vzduchu.
3. Mýtus: Horečka ustoupila, mám jen zvýšenou teplotu, můžu jít do práce.
Přesně to je krok špatným směrem. Pokud totiž chřipku přechodíte, můžete velmi ohrozit svoje tělo. Dostavit se může virový zánět srdečního svalu nebo virový zápal plic. Tyto komplikace vás mohou v krajním případě dokonce ohrozit na životě. Proto dopřejte svému organismu čas na regeneraci a zotavení. Je nutné chřipku vyležet a nechat tělo vytvořit potřebné protilátky. Imunitní systém jinak zdravého člověka si s chřipkou poradí obvykle během jednoho týdne. Ačkoli vám bude po dvou dnech připadat, že je vám výrazně lépe, nenechte se oklamat. Po 48 hodinách totiž virus slábne, ale vašim sliznicím trvá ještě několik dní, než se zahojí. Pokud v tu chvíli přestanete s léčbou, není vyloučeno, že skrz narušené sliznice vstoupí do vašeho těla další infekce. Na zhojení sliznic je vhodný například pýr v podobě tinktury nebo vrbka úzkolistá.
4. Mýtus: Je-li nemocný jeden člen rodiny, onemocní i zbytek.
Toto tvrzení je sice pravděpodobné, ale můžete se jeho hrozbě vyhnout. V prvé řadě by měli ostatní členové rodiny začít posilovat svou imunitu. Mezi vynikající imunostimulátory patří například tinktura z pupenů lesního bezu hroznatého nebo ořešák královský. Dále je nutné, aby nemocný co možná nejvíce zabránil rozšiřování viru. Ten se šíří kapénkovou infekcí, proto byste při kašlání měli používat kapesník. Vhodné jsou i silice, které mají antiseptické účinky a likvidují viry ve vzduchu. Několik kapek mátové, eukalyptové nebo tea tree silice v aromalampě nebo v odpařovači na topení navíc pomůže nemocnému zvlhčit sliznice.
5. Mýtus: Nejvíc mi pomůže teplý čaj, vysoká teplota zabije viry.
Pravdou je, že viry ničí vysoká teplota. Nebezpečná je pro ně však již teplota vašeho těla. Pití horkého čaje při chřipce tedy není potřebné a navíc ani vhodné. Může totiž nepříznivě ovlivnit horečku. Proto se doporučuje pít pouze nápoje, které mají maximálně pokojovou teplotu. Při chřipce doplňujte tekutiny, i kdybyste měli pocit, že nemáte žízeň. Při pocení totiž stoupá jejich spotřeba. „Je dobré pít nesycené vody nebo bylinkové čaje. Z těch bych doporučila heřmánek a černý bez, které snižují teplotu a zmírňují příznaky rýmy. Během chřipky vám také mohou pomoci gemmoterapeutika, tinktury připravené z pupenů léčivých rostlin. V pupenech se totiž nachází nejcennější látky z celé rostliny. V případě chřipky jsou vhodnými gemmoterapeutiky například vrba, lichořeřišnice a černý rybíz,“ doporučuje Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se specializuje na výrobu gemmoterapeutik.
Tinktury z bylin a pupenů rostlin pomáhající při léčbě chřipky
Lichořeřišnice – tinktura z pupenů
Síla pupenů lichořeřišnice spočívá především v antibakteriálním působení, omezuje nadměrný výskyt streptokoků, stafylokoků, salmonely a bakterií v močových, gynekologických i dýchacích cestách. Působí na podporu růstu vlasů a proti jejich vypadávání.
Vrba bílá – tinktura z pupenů
Síla pupenů vrby spočívá především v silném antivirovém účinku, hlavně při společném užívání s břízou. Spolu s olší zklidňuje podrážděné klouby, pozitivně ovlivňuje močové a trávicí ústrojí. Spolu s měsíčkem zklidňuje dráždivost nervové soustavy.
Černý rybíz – tinktura z pupenů
Účinek pupenů je nejvíce patrný při harmonizaci činnosti žláz s vnitřní sekrecí. Vhodný při kožních reakcích z přecitlivělosti, při senné rýmě a úporné dušnosti. Pomáhá udržovat normální krevní tlak, působí proti únavě i proti migrénám.
Česnek medvědí a setý – tinktura z bylin
Česnek působí dezinfekčně, protibakteriálně a protiplísňově, omezuje výskyt zlatého stafylokoka i Candidu albicans. Dezinfikuje střevní obsah a pomáhá udržovat střevní funkci v normálních mezích, blahodárně působí na činnost dýchacího systému.
Eleuterokok - Čertův kořen - tinktura z bylin
Zvyšuje odolnost vůči stresu, zklidňuje nervovou soustavu. Stimuluje prokrvení srdečního svalu a mozku, pomáhá při udržování normální hladiny cholesterolu. Posiluje funkci obranného systému.
Grapefruit - tinktura z bylin
Výrazně pomáhá v boji proti výskytu bakterií i virů. Je vhodný při nastuzení i při kloubních potížích, působí proti nežádoucím bakteriálním procesům v těle.
Třezalka - tinktura z bylin
Třezalka má uklidňující účinky, pomáhá organismu aktivizovat obranné reakce při výskytu mikrobů. Podporuje funkci cévního systému. Vhodně působí při rehabilitaci po cévních příhodách.